Gdzie oddawać stłuczkę szklaną?
Segregacja odpadów to już nie tylko opcja, a wręcz obowiązek. Świadomość ekologiczna i troska o planetę coraz częściej idzie w parze z obowiązującym w naszym kraju segregowaniem śmieci. Gminy i szkoły edukują nas i podpowiadają, do jakich pojemników należy wyrzucać poszczególne grupy odpadów. A gdzie wyrzucać stłuczkę szklaną?
- Michał Górecki
- /
- 11 maja 2021
Czy wszystkie odpady szklane można wyrzucać w taki sam sposób?
Niestety nie. Ustawodawca wyznaczył tu pojemniki na szkło bezbarwne (białe) oraz kolorowe, które powinniśmy wyrzucać do specjalnych, zielonych, pojemników. To właśnie tam umieszczamy wszystkie najpopularniejsze rodzaje odpadów ze szkła.
Można w tym gronie wymienić słoiki, klasyczne butelki szklane po napojach czy zużyte flakoniki po kosmetykach, które wykonano z tego surowca. Praktyka pokazuje, że to właśnie z tymi rodzajami odpadów ze szkła spotykamy się najczęściej.
Nie oznacza to jednak, że szkło nie występuje też w innych produktach. Świetnym przykładem może być tutaj na przykład szkło budowlane. Szyby — czy to okienne, czy samochodowe — też składają się z tego samego budulca, a jednak nie mogą być wyrzucane do wymienionych wyżej pojemników.
Ustawodawca zakazuje też wyrzucania w ten sposób szkła okularowego czy ceramicznego. Nawet gdy zbije się nam talerz lub wazon, to zgodnie z literą prawa, nie możemy zakwalifikować do w taki sposób, by wylądowało ono w białym lub żółtym pojemniku na odpady szklane.
Co się dzieje ze szkłem, które wyrzucamy?
To zależy od rodzaju szkła. W każdej formie wędruje ono do przetworzenia (recyklingu), jednak odbywa się ono na zupełnie innych zasadach. Butelki są poddawane obróbce cieplnej. W zupełności wystarcza to, by można było „uformować” taki produkt do ponownego wykorzystania na rynku.
Szkło kineskopowe czy wzmocniona szyba w samochodzie wymagają nieco innego procesu technologicznego. Gdyby zmieszać te odpady razem, to ich ponowne wprowadzenie na rynek byłoby o wiele droższe, a jednocześnie bardziej czasochłonne.
W zależności od grubości budulca takie szkło może być poddane recyklingowi na przykład przez rozdrobnienie. Jeśli tworzywo jest wyjątkowo grube lub zbrojone, to najpierw się je rozdrabnia (kruszy), następnie usuwa z niego elementy metalowe, a później oddaje do przetopienia do huty szkła.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Gdzie można oddać odpady szklane, których nie można wyrzucić do pojemników do segregacji?
Jeśli są to odpady elektroniczne, a więc na przykład stary telewizor lub monitor, to za darmo można oddać je do sklepu, gdzie kupujemy nowe urządzenie. To najprostszy sposób, by pozbyć się elektrośmieci. W większości gmin w Polsce można też skorzystać z oferty punktów PSZOK.
Zdecydowanie warto położyć duży nacisk na recykling odpadów szklanych. Przyjmuje się, że energia niezbędna do przetworzenia jednej butelki byłaby w stanie zapewnić około pół godziny pracy komputera stacjonarnego. Zmniejszamy też zużycie zasobów wody, sody i piasku. Recykling znacznie zmniejsza też emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, poprawiając jakość naszego życia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?