Google: Polacy coraz bardziej świadomi zagrożeń w sieci
Polacy coraz lepiej znają podstawy cyberbezpieczeństwa – wynika z badania przeprowadzonego dla Google przez CBM Indicator. Większość internautów nad Wisłą nie otwiera nieznanych załączników oraz nie wchodzi na podejrzane strony. Niestety, są też obszary, w których nasza wiedza nie jest wystarczająca.

- Michał Górecki
- /
- 25 listopada 2022
Świadomość cyberzagrożeń wśród polskich internautów
Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród Polek i Polaków przez Centrum Badań Marketingowych Indicator dla Google, nasi rodacy mają coraz większą świadomość podstawowych zagrożeń w internecie. 95% z nas deklaruje, że nie otwiera załączników z nieznanych lub podejrzanych źródeł. Z kolei 91% nie wchodzi na strony, których bezpieczeństwo wzbudza wątpliwości.
Dodatkowe zabezpieczenia
Google zauważa, że coraz więcej dostawców różnego rodzaju usług w sieci chce, aby użytkownicy stosowali dodatkowe zabezpieczenia. Wśród najpopularniejszych należy wymienić weryfikację dwuetapową lub cykliczną zmianę haseł.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Co jaki czas powinno być zmieniane hasło na mailu?Michał Górecki
Czy polscy internauci są ostrożni?
Badanie pokazuje również że w sieci jesteśmy bardzo ostrożni. 79% z nas nie pozwala nikomu połączyć się do swojego telefonu lub komputera. 81% nie wymienia się ważnymi dokumentami na czatach lub w komunikatorach. Nieco mniej, bo 64% sprawdza oprogramowanie, zanim zdecyduje się na jego instalację.
Trzy grupy internautów
Na potrzeby opisu badania Google podzielił użytkowników internetu na trzy grupy: newbies, normcores oraz geeks. „Każda z nich charakteryzuje się innym poziomem świadomości cyberzagrożeń oraz wiedzą, jak się przed nimi chronić.” - tłumaczy Google.
56,9% polskich internautów zakwalifikowano jako „newbies”. Mówimy o osobach, które w dziedzinie cyberbezpieczeństwa nie mają wystarczających kompetencji oraz świadomości zagrożeń. Google ocenia, że głównie są to osoby powyżej 55 roku życia. Szacuje się, że emeryci i renciści stanowią około 29,7% składu „newbies”.
13,8% badanych zakwalifikowano jako „normcores”. Mówimy o osobach, które posiadają zadowalający, choć nie najwyższy poziom znajomości zagrożeń w sieci. Są jednak w stanie dbać o swoje bezpieczeństwo podstawowymi sposobami.
Aż 29,3% populacji badacze zakwalifikowali do grupy “geeks”. W tym przypadku są to osoby, które posiadają ponadprzeciętna wiedzę na temat zagrożeń w wirtualnym świecie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?