GPS – jak działa?
GPS, czyli Global Positioning System (Globalny System Pozycjonowania) towarzyszy nam każdego dnia tak często, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie jest on już tylko i wyłącznie wykorzystywany w tradycyjnych nawigacjach samochodowych. Warto zastanowić się więc nad tym, jak działa GPS i jakie korzyści nam zapewnia.
- Michał Górecki
- /
- 2 marca 2021
Jak działa GPS — podstawowe informacje
GPS powstał dzięki Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych. Na dziś dzień technologia obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską i składa się z trzech powiązanych ze sobą segmentów: kosmicznego, naziemnego oraz segmentu użytkownika, z którym spotykamy się najczęściej.
Schemat bazuje na wykorzystaniu sygnału radiowego, który w określonym czasie dociera od satelity do odbiorcy, czyli do posiadacza urządzenia z modułem GPS, który jest ulokowany na przykład w smartfonie lub w samochodzie czy nawigacji.
W oparciu o stałą prędkość fali elektromagnetycznej GPS oblicza naszą pozycję w odniesieniu do satelity. Najpopularniejszym układem odniesienia jest WGS84. To właśnie dzięki tym obliczeniom nasz moduł nawigacyjny wie, gdzie w danej chwili jesteśmy oraz z jaką prędkością i w jakim kierunku się przemieszczamy.
Technologia wciąż jest własnością Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, jednak ta — zgodnie z polityką rządu USA — jest udostępniania za darmo. Dziś przekaźniki i moduły GPS produkuje wiele firm prywatnych, które uczyniły z tej technologii główne źródło swoich dochodów.
Gdzie spotykamy się z systemem GPS?
Darmowe udostępnianie GPS rozpoczęło się jeszcze w czasach Zimnej Wojny, bo w latach osiemdziesiątych. Za początek debaty nad przyszłością tej platformy należy uznać zestrzelenie samolotu koreańskich linii lotniczych nad terytorium Związku Radzieckiego.
Dziś, po kilku dekadach z tą technologią, znalazła ona dla siebie wiele zastosowań w różnych segmentach rynku. Oczywiście najwięcej osób korzysta z GPS w samochodzie, podczas wyznaczania tras i punktów docelowych na wirtualnych mapach dostępnych w smartfonach czy nawigacjach.
Technologia od lat świetnie sprawdza się w pozycjonowaniu i lokalizowaniu urządzeń, na przykład maszyn budowlanych. Coraz częściej zdarza się, że wynajmowane samochody mają schowany przekaźnik GPS, który znacznie zwiększa szansę na odnalezienie pojazdu, gdyby ktoś postanowił go ukraść.
Kolejne obszary to geodezja, kartografia oraz szeroko rozumiane lokalizowanie: zarówno wypadków, jak i zdarzeń losowych, na przykład w ochronie mienia czy podczas trzęsie ziemi. Moduł jest wszechobecny w żegludze morskiej, a także wciąż jest stosowany w samolotach.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jaka jest przyszłość GPS? Czy technologia wciąż będzie działać?
Wiele wskazuje na to, że tak. Mimo tego, że zarówno Rosja jak i Chiny mają swoje alternatywne technologie, to GPS jest o wiele bardziej popularny. Można powiedzieć, że to właśnie dzięki decyzji władz Stanów Zjednoczonych o bezpłatnym udostępnieniu platformy udało się zbudować nowy, innowacyjny sektor gospodarki.
Mimo tego, że konkurencyjny GLONASS oferuje co najmniej tak samo dobre rozwiązania techniczne, to jednak GPS tak mocno utrwalił się w kulturze masowej, że dziś mało kto jest sobie w stanie wyobrazić funkcjonowanie bez tej technologii. Zresztą jak najbardziej słusznie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?