Szyfrowanie danych – od czego zacząć?
Dane osobowe to „złoto XXI wieku”. Każdy z nas zostawia w sieci swój cyfrowy ślad. Czasem składa się na niego nasza praca czy komentarze w mediach społecznościowych, a kiedy indziej hasła do ważnych usług, dzięki którym możemy na przykład płacić za zakupione towary czy opłacać rachunki. Jak zwiększyć bezpieczeństwo tych danych? Szyfrowaniem. A od czego zacząć?
- Michał Górecki
- /
- 2 marca 2021
Jak zacząć szyfrować dane — podstawowe informacje
Pamiętajmy o tym, że najsłabszym ogniwem w łańcuchu zwykle jesteśmy my sami. Jeśli działamy impulsywnie i na przykład logujemy się do swojego konta w banku z niezabezpieczonych sieci WiFi w pociągach lub w restauracjach, to nawet najlepsze szyfrowanie niewiele pomoże.
Na początku trzeba zmienić swoje nawyki. Praktyka wielu osób pokazuje, że jest to dość długi i monotonny proces, jednak bez wątpienia warto go przeprowadzić, by cieszyć się większym bezpieczeństwem ważnych dla nas danych i informacji.
Warto pamiętać też o tym, że licho nie śpi. Nawet jeśli wszystko robimy dobrze, to zawsze możemy paść ofiarą hakerów, którzy posługują się wieloma wyspecjalizowanymi taktykami, by sięgnąć po nasze dane. Czasem podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, a kiedy indziej próbują przejąć nasze dane w mediach społecznościowych, co otwiera szeroką drogę do kradzieży tożsamości.
Jak szyfrować dane?
Co do zasady, główne platformy, na jakich pracujemy w domu lub w firmie, obsługują szyfrowanie. Wspiera je zarówno Windows 10, jak i macOS oraz większość dystrybucji Linuxa. Istnieje wiele różnych standardów szyfrowania naszych plików. Podobnie wygląda sytuacja w ekosystemie Androida oraz na smartfonach od Apple. Tam również szyfrowanie jest domyślnie aktywne.
Osoby, które szczególnie obawiają się o swoją prywatność, mogą posiłkować się dodatkowymi narzędziami szyfrującymi cały obszar dysku twardego. Mimo tego, że rozwiązania te znacznie zwiększają poczucie bezpieczeństwa, to od pewnego czasu przyjmuje się, że nie dają stuprocentowego bezpieczeństwa.
W erze superkomputerów o imponującej mocy obliczeniowej każde zabezpieczenie może zostać złamane. Wystarczy poświęcić temu odpowiednio dużo czasu oraz zastosować wyszukane techniki, by w ten czy inny sposób „wyciągnąć” nasze dane.
Warto spojrzeć na takie specjalistycznie oprogramowanie do szyfrowania jednocześnie jak na atut (bo znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa), ale i jak na zagrożenie. Jeśli zapomnimy hasła, to szanse na odzyskanie danych są bliskie zeru. Tutaj nie da się wysłać maila z hasłem przypominającym. Jeśli raz zapomnimy swojego hasła, to po prostu utracimy cenne dane lub zapłacimy fortunę za ich odzyskanie.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Szyfrowanie danych? A może lepiej kontrolować prywatność w aplikacjach?
Korzystając z darmowych aplikacji, bardzo często zdarza się, że „płacimy” naszymi danymi. To, że nasz ulubiony serwis social media jest darmowy, nie znaczy, że tworzy go grupka pasjonatów. Zwykle to ogromne korporacje, które przetwarzają nasze dane i profilują nas według tysięcy różnych zmiennych.
Czasem najlepszym pomysłem na zwiększenie bezpieczeństwa danych nie jest szyfrowanie, ale raczej dokładne czytanie regulaminów usług, z jakich korzystamy. Dwa razy zastanówmy się, zanim podamy swój numer telefonu w kolejnej aplikacji. Korzystajmy z wyszukiwarek chroniących prywatność. To proste i skuteczne sposoby, które w obecnych czasach mogą odegrać bardzo dużą rolę w walce o zachowanie naszych danych w naszych rękach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?