Koszt ochrony fizycznej w firmie
Profesjonalne firmy ochroniarskie nie narzekają na brak pracy. Z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, niewielkie firmy, jak i duże zakłady, które zatrudniają po parę tysięcy osób. Jak podejść do kwestii bezpieczeństwa w miejscu pracy? Pragmatycznie. Od ustalenia, ile kosztuje ochrona fizyczna w firmie.
- Anna Malinowska
- /
- 3 marca 2021
Ochrona fizyczna w firmie — podstawowe informacje
Warto pamiętać o tym, że ochrona ochronie nierówna. Wiele firm zatrudnia emerytów lub przypadkowe osoby, które tylko chcą sobie dorobić na przykład do studiów czy do comiesięcznej wypłaty. Tacy pracownicy będą pojawiali się w miejscu pracy, jednak ich efektywność i umiejętności reagowania w sytuacjach krytycznych mogą budzić obawy.
Dobrze jest też pamiętać o tym, że nawet najlepszy ochroniarz z wieloletnim stażem nie może być wszędzie w tym samym czasie. Jeśli robi on obchód po magazynie, a w tym samym czasie ktoś włamuje się do kasy, to trudno go za to obwiniać. Na szczęście można w prosty sposób zwiększyć efektywność takiego pracownika.
Zdecydowanie warto zdecydować się na monitoring w miejscu pracy. Zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Ochroniarz powinien mieć możliwość podglądu obrazu z wielu kamer na żywo oraz odpowiedniego reagowania na sytuacje kryzysowe. Praktyka wielu firm pokazała, że jest to rozwiązanie, które pod wieloma względami wnosi bezpieczeństwo w firmie na zupełnie nowy poziom.
Duże znaczenie odgrywa też to, że dane są przechowywane na dysku twardym lub w chmurze danych przez określony czas. Nawet jeśli ochroniarz nie zdąży zareagować, to zawsze można zabezpieczyć nagranie i przekazać je odpowiednim służbom, na przykład policji czy straży miejskiej.
Ciekawym pomysłem na rozwinięcie funkcji ochrony i monitoringu może być ustanowienie cyklicznych patroli. Pracownik ochrony otrzymuje specjalną dyskietkę magnetyczną, a na terenie przedsiębiorstwa wystarczy rozmieścić kilka skanerów tych kart. Dane zapiszą się w raporcie dobowym, dzięki czemu będzie można jednoznacznie ocenić, czy pracownik nie przespał swojej zmiany i czy faktycznie patrolował powierzony mu obiekt.
Uprawnienia ochroniarza
Najbardziej elitarne zespoły ochroniarskie mają pozwolenia na broń palną. Warto dwa razy zastanowić się, czy w miejscu pracy na pewno potrzebujemy aż tak uzbrojonego zespołu. Odpowiedź na to pytanie może przyjść z analizy ryzyka w firmie. Jeśli działalność wcześniej była okradziona, to na pewno jest to przesłanka, jakiej nie wolno lekceważyć.
Dobrze byłoby upewnić się wcześniej, że pracownik lub zespół osób, jakie chcemy zatrudnić do ochrony dobrze radzi sobie w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowym atutem może być na przykład ukończony kurs samoobrony czy ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Czy warto korzystać z firm ochroniarskich?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Jeśli mamy pewność, że wybrana działalność zatrudnia profesjonalistów, to owszem, warto. Jeśli jednak już na pierwszy rzut oka widać, że znajdują się tam osoby, które po prostu źle czują się w tej pracy, to warto dwa razy przemyśleć swoje opcje.
Pamiętajmy też o tym, że skąpy traci dwa razy. Na bezpieczeństwie w miejscu pracy nie warto oszczędzać, dlatego nie zawsze warto brać pod uwagę najtańszej oferty, jaką otrzymamy. Czasem lepiej dopłacić i cieszyć się z obecności profesjonalnego zespołu, który jest po prostu dobry w tym co robi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?