Guru cyberoszustów w rękach Policji. Co mu grozi?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), działające pod Zarządem w Poznaniu w drugiej połowie czerwca 2023 roku dokonało zatrzymania na terenie województwa mazowieckiego. Tym razem udało im się schwytać jednego z kluczowych członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się w oszustwach internetowych.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 11 lipca 2023

Kim jest zatrzymany?

Grupa przestępcza, o której mowa, była znana z bezprawnego pozyskiwania loginów, haseł dostępowych oraz danych autoryzacyjnych do rachunków bankowych swoich ofiar, zarówno firm jak i osób prywatnych.

Wracają oszustwa wykorzystujące wizerunek CBZCWracają oszustwa wykorzystujące wizerunek CBZCMonika Świetlińska

W tej grupie przestępczej, ostatnio zatrzymany mężczyzna odgrywał kluczową rolę. Został on zidentyfikowany jako najważniejsza osoba do pozyskiwania informacji o rachunkach bankowych, a także jako osoba bezprawnie uzyskująca dostęp do danych, które nie były dla niego przeznaczone.

Dowody

W trakcie przeszukań mieszkania zatrzymanego, policjanci zabezpieczyli wiele dowodów świadczących o jego przestępczej działalności. Wśród nich znalazły się dokumenty potwierdzające transakcje finansowe, w tym wymianę pieniędzy na kryptowaluty, a także duże ilości sprzętu komputerowego, telefony komórkowe oraz elektroniczne nośniki danych. Dodatkowo zabezpieczono również liczarkę do banknotów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto zastosował wobec zatrzymanego mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

50 pokrzywdzonych

Działania CBZC i Prokuratury Regionalnej w Poznaniu pozwoliły na zidentyfikowanie ponad 50 pokrzywdzonych. Straty, jakie ponieśli, przekraczają łącznie 20 milionów złotych. W chwili obecnej, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany jest wobec 7 osób, natomiast całkowita liczba podejrzanych wynosi 16.

Niebezpieczne reklamy w wyszukiwarkach – jak się nie dać złapać cyberoszustom ?Niebezpieczne reklamy w wyszukiwarkach – jak się nie dać złapać cyberoszustom ?Joanna Gościńska

Mimo że śledztwo jest nadal w toku, jego dotychczasowe efekty wskazują na to, że jesteśmy świadkami decydującej operacji w walce z cyberprzestępczością. Co więcej, postępowanie ma charakter rozwojowy, co oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych zatrzymań w najbliższym czasie.

Fot. CBZC

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!