Hostowana ochrona punktów końcowych. Na czym polega?
Bezpieczeństwo w sieci to fundament, bez którego nie powinna funkcjonować żadna szanująca się firma. To absolutnie kluczowy obszar, który wpływa na dosłownie każdy aspekt naszej działalności. Aby pozostać bezpiecznym, zdecydowanie warto zaufać tak zwanym hostowanym zasadom ochrony punktów końcowych. Na czym polega ta technika?
- Martyna Kowalska
- /
- 30 kwietnia 2021
Ochrona w chmurze danych
Jeszcze kilka lat temu, aby skutecznie chronić zarówno pojedyncze komputery w sieci, jak i całe duże sieci LAN w ramach firm, trzeba było zatrudniać cały zespół specjalistów, który stale monitorował zagrożenia, analizował je i — w razie potrzeby — odpowiednio na nie reagował.
Można powiedzieć, że w pewnym sensie był to wyścig zbrojeń. Z jednej strony był opłacany przez szefa zespół administratorów, a z drugiej, cyberprzestępcy, którzy wymyślali coraz to nowe metody na to, w jaki sposób można zainfekować urządzenia i przejąć nad nimi kontrolę.
W tym tradycyjnym modelu zabezpieczeń najsłabszym ogniwem zwykle był człowiek. Zresztą niekoniecznie musiał to być zatrudniony administrator. Jeśli na przykład w firmie istniał nawyk wysyłania comiesięcznych linków do pobrania aktualizacji wybranych narzędzi, to łatwo było spreparować taką korespondencję i w ten sposób przekonać niczego nieświadomą osobę do pobrania złośliwego oprogramowania.
Zasady gry zmieniły się, od kiedy na rynku szerzej rozpowszechniła się chmura danych. Dziś ilość firm, które stawiają na własne, wyspecjalizowane zespoły informatyczne, jest już raczej nieduża. Tam, gdzie to było możliwe, już dawno zadomowiła się technologia EDR.
Jak planować zadania dla pracowników?Michał Górecki
Czym jest EDR i co wyróżnia ten model ochrony?
Jest to oprogramowanie (coraz częściej napędzane przez sztuczną inteligencję), które zgłasza wszystkie zeskanowane zagrożenia. Co ważne, są one monitorowane stale, a na dodatek w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to, że niezależnie od godziny, odpowiednie filtry czuwają nad zapewnieniem bezpieczeństwa naszych danych.
Głównym model działania filtrów EDR opiera się na tym, by odpowiednio zareagować na różnego rodzaju zagrożenia. Czasem będzie to odcięcie urządzenia usiłującego się połączyć od zasobów dysku, a kiedy indziej może to być ustanowienie nowej reguły dostępowej, w tym choćby weryfikacji dwuetapowej.
Co warto podkreślić, pomimo tego, że EDR doskonale odnajduje się w środowisku chmury danych, to powstają też kolejne aplikacje, które czerpią z dobrodziejstw tej technologii i dają się pobrać i standardowo zainstalować na dysku komputera. Zwykle potrafią też współdziałać w środowisku SaaS.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak umiejętnie chronić firmowe dane w sieci?
Najważniejsza jest profilaktyka. Nawet najdoskonalszy EDR czy sztuczna inteligencja nie uchroni nas przed naiwnością. A za taką można uznać choćby klikanie w podejrzane linki, udostępnianie plików firmowych w dostępie publicznym czy nadawanie każdemu ich użytkownikowi praw administratora.
Zawsze warto rozważyć przeprowadzenie w firmie profesjonalnego szkolenia oraz audytu bezpieczeństwa. To skuteczne i sprawdzone metody, które poruszą szereg ważnych kwestii i pomogą lepiej chronić nasze dane.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?