Dropbox. Zalety i wady korzystania z tego rozwiązania

Często mówi się o tym, że internauci dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy już wykonują kopie zapasowe i na tych, którzy niebawem będą to robić. Nie od dziś wiadomo, że utrata plików to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może nas spotkać. Właśnie wtedy przydaje się Dropbox. Jakie są zalety i wady korzystania z tego rozwiązania? 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 maja 2021

Czym jest Dropbox?

Jest to usługa przechowywania danych w wirtualnej chmurze danych, czyli na jednym z serwerów, jakie udostępnia właściciel tego narzędzia. Dropbox debiutował na rynku w 2008 roku i pod wieloma względami wyznaczał standardy rozwoju podobnych narzędzi.

Można korzystać z niego zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i przez dedykowaną aplikację. Dropbox dostępny jest na Windowsa, a także na Androida oraz rozwiązania od Apple. Co warto podkreślić, narzędzie oferuje darmowe gigabajty miejsca, jakie można przeznaczyć na swoje pliki.

Jeśli potrzebujemy więcej miejsca, to musimy wykupić dodatkowe miejsce. Właściciel platformy raz na jakiś czas udostępnia też różne promocje, dzięki którym wybrane pakiety można nabyć nieco taniej. Co ważne, nie tylko możemy gromadzić pliki, a następnie — gdy ich potrzebujemy — pobierać, ale też można udostępniać je innym osobom. Zarówno pojedyncze pliki, jak i całe paczki danych czy foldery.

Największe zalety Dropboxa

Na pewno trzeba wskazać na multiplatformowość. Dropbox w wersji webowej jest dostępny niemal na każde urządzenie, które ma łączność z globalną siecią danych. Aplikacja — owszem — ułatwia zarządzanie plikami, jednak co do zasady, nie jest ona wymagana.

Warto docenić też niewielkie ograniczenia w zakresie miejsca, jakie mogą zajmować wybrane pliki. Przyjmuje się, że uśredniona wielkość załącznika w e-mailu raczej nie przekracza 20-30 MB. Na Dropboxie bez trudu przechowamy pliki o wielkości przekraczającej 1 TB. Musimy tylko poświęcić odrobinę czasu na jego wysłanie do chmury danych.

Od pewnego czasu narzędzie daje też możliwość podglądu plików przed ich późniejszym pobraniem. Można więc szybko upewnić się, czy duży plik, który pobieramy na przykład na prezentację w firmie, to najnowsza wersja, o jakiej wcześniej rozmawialiśmy z innymi współpracownikami.

Lead management — co to jest?Lead management — co to jest?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie są największe wady Dropboxa?

Trudno jednoznacznie ocenić wady tego rozwiązania. Jeśli poszukujemy chmury danych, to Dropbox sprawdzi się u każdego z użytkowników. W kategoriach wad można rozpatrywać to, że każdorazowo decyzja o tym czy zabezpieczymy pliki, czy nie, należy już tylko od nas. Oprogramowanie nie wykona za nas wszystkich tych czynności automatycznie. 

Warto też odnotować, że na rynku pojawiło się wiele świetnych usług, które podchodzą do kwestii gromadzenia danych nieco bardziej kompleksowo. Niektóre z konkurencyjnych rozwiązań oferują zarówno webowe edytory plików, jak i całe pakiety biurowe, które pozwalają podejść do zarządzania plikami w ujęciu globalnym. Z poziomu tego samego narzędzia możemy zarówno stworzyć plik, wyeksportować go na serwer, jak i nim zarządzać. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!