Legalna utylizacja akumulatora

Akumulatory to urządzenia, bez których nie funkcjonowałaby zdecydowana większość sprzętów, jakie wykorzystywane są na przykład w przemyśle. Ich głównym problemem jest to, że mają ograniczoną żywotność, a także składają się z substancji i związków chemicznych, które mogą być niebezpieczne dla środowiska. Jak powinna wyglądać legalna utylizacja akumulatora?

  • Michał Górecki
  • /
  • 10 maja 2021

Dlaczego akumulatory są niebezpieczne dla środowiska i ludzi?

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego akumulator nie może być wyrzucany do odpadów komunalnych. Ustawodawca bardzo słusznie zauważył, że składa się on z chemikaliów, które mogłyby przeniknąć do wód gruntowych, zanieczyszczając środowisko na ogromną skalę.

Wszystkiemu winne są zawarte w nim kwasy oraz związki z grup elektrolitów. Pamiętajmy o tym, że najpopularniejsze na rynku są akumulatory wykorzystujące kwasy i ołów, czyli metal ciężki, który nieodpowiednio przechowywany może być bardzo niebezpieczny.

Praktyka pokazuje, że w przypadku długotrwałego kontaktu z tym pierwiastkiem przez ludzi może dojść na przykład do uszkodzenia wątroby, centralnego układu nerwowego, a także niewydolności nerek. Medycyna rozpoznaje chorobę polegającą na zatruciu ołowiem, która zwiększa szanse wystąpienia zawału serca i wielu innych schorzeń.

Mity dotyczące zużytych akumulatorów

Bardzo często spotykamy się z informacją, jakoby utylizacja akumulatorów była niezwykle kosztowna. Jest to dalekie od prawdy stwierdzenie. Aby zminimalizować wyrzucanie zużytych ogniw do miejsc ku temu nieprzeznaczonych, ustawodawca daje możliwość ich bezpłatnego oddania.

Warto pamiętać też o tym, że żywotność raz zużytego akumulatora nie oznacza, że jest on w pełni nieprzydatny i nie szkodzi środowisku. Kwas i pierwiastki ciężkie wciąż się z nim znajdują. Warto pamiętać też o tym, że wyeksploatowane akumulatory są poddawane recyklingowi, dzięki czemu następuje częściowy odzysk użytych komponentów. Pozwala to chronić środowisko naturalne i ograniczyć wydobywanie złóż niektórych metali.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak można legalnie zutylizować akumulator w Polsce?

Obywatele mają do dyspozycji kilka różnych metod. Jeśli na przykład wymontowaliśmy akumulator samodzielnie, to — zgodnie z literą prawa — możemy oddać go do właściwego punktu PSZOK dla naszego miejsca zamieszkania. Punkty znajdują się w niemal każdym powiecie w Polsce, co oznacza, że ich dostępność jest ogromna.

Za darmo możemy oddać zużyty akumulator u sprzedawcy, u którego kupujemy nowy akumulator. Z czysto praktycznego punktu widzenia oznacza to, że każdy, kto zastąpi wysłużony akumulator nowym, może pozbyć się go za darmo. 

W Polsce funkcjonuje też sieć wyspecjalizowanych punktów, które skupują zużyte akumulatory. Warto jednak mieć na uwadze, że taka usługa może być płatna. Coraz częściej zdarza się, że wybrane gminy organizują też „dni otwarte”, w których trakcie uruchamiane są specjalne punkty, gdzie każdy może oddać swoje elektrośmieci za darmo. 

W tym gronie można wskazać zarówno na stare telewizory czy podzespołu komputerowe, jak i na akumulatory. To kolejne ułatwienie, które sprawia, że możemy jeszcze lepiej troszczyć się o środowisko.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!