TOP 5 narzędzi do bezpiecznego przesyłania dużych plików
Bezproblemowe przesyłanie dużych plików to wyzwanie, przed którym prędzej czy później stanie każdy z nas. Czasem będziemy chcieli podzielić się z bliskimi filmem z wakacji lub z urodzin, a kiedy indziej — w pracy — będzie trzeba szybko dostarczyć przełożonemu złożoną prezentację, pełną slajdów, wykresów, a nierzadko także i plików wideo. Jak wysyłać takie pliki?
- Michał Górecki
- /
- 7 maja 2021
Czy przez e-maila można wysyłać duże załączniki?
Na przełomie XX i XXI wieku był taki krótki moment, kiedy dostawcy darmowych skrzynek poczty online rywalizowali między sobą na wielkość załącznika. Niektóre firmy oferowały nawet 100 MB miejsca na pliki w pojedynczej wiadomości.
Z biegiem czasu ten trend wyhamował. Nałożyło się na to wiele różnych czynników. Obecnie przyjmuje się, że zdecydowana większość usług pocztowych zapewnia możliwość dołączenia plików, które nie zajmują więcej niż 20 MB w jednej wiadomości. To bardzo mało miejsca.
Praktyka pokazuje, że w takim załączniku można zmieścić nie więcej niż 6-8 fotografii wysokiej jakości. Znacznie utrudnia to na przykład dzielenie się z rodziną wspomnieniami z urlopu czy z przełożonymi dużymi plikami lub bazami danych. Na dziś dzień poczta elektroniczna nie jest dobrym miejscem, by przesyłać między sobą duże pliki. Na szczęście rynek nie znosi próżni.
Polecane usługi i narzędzia do transferowania dużych plików
Zdecydowanie warto rozpocząć od usługi OneDrive od Microsoftu. Jest to chmura danych, która w darmowej wersji oferuje 5 GB miejsca na pliki. To wystarczająco, by przesłać plik wideo, a także skompresowaną bazę danych lub prezentację do wykorzystania w firmie. Z OneDrive można korzystać zarówno w wersji webowej (przez przeglądarkę) jak i z dedykowanych aplikacji na Windowsa, Androida czy iOS.
Ciekawą alternatywą jest też Dysk Google. Rozwiązanie kusi aż 15 GB miejsca, które są dostępne dla użytkownika za darmo, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Tak samo jak rozwiązanie od Microsoftu, Dysk można obsługiwać przez przeglądarkę oraz z poziomu aplikacji. Na pewno warto wskazać na świetną kompatybilność z ekosystemem, jaki Google buduje od ponad dekady.
Dropbox to niezwykle popularna aplikacja, której funkcjonalność prezentuje się podobnie, jak dwóch powyższych narzędzi. Usługa Dropbox Basic, za którą nie trzeba płacić ani złotówki, oddaje nam dostęp do 2 GB miejsca na dane. Narzędzie jest dostępne na wiele platform, jednak jego możliwości w zakresie synchronizacji z innymi usługami — na przykład edytorami tekstu — należy uznać za odrobinę mniejsze.
Sensowną alternatywą są też usługi webowe, na czele z WeTransfer oraz MediaFire. Podstawowe wersje narzędzi są darmowe, jednak można wykupić też płatne pakiety. Warto uważnie prześledzić regulaminy, by nagle nie okazało się, że po określonym czasie plik zostanie automatycznie usunięty z serwera.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Na co trzeba uważać podczas przesyłania dużych plików?
Zdecydowanie na bezpieczeństwo. Upewnijmy się, że dostęp do danych jest dostępny tylko dla jasno określonego grona odbiorców. Zawsze warto postawić na dodatkowe zabezpieczenie pliku hasłem. To dodatkowa ochrona, która może uchronić nas przed wyciekiem cennych dla nas informacji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?