Idealna klawiatura do pracy — na co warto zwrócić uwagę?

Praca przy komputerze, bez względu na to, czy jest to laptop, czy komputer PC, nierozerwalnie wiąże się z pracą przy klawiaturze. To dzięki niej możemy szybko wprowadzić wiadomość e-mail w klienta poczty, a następnie ją wysłać. Jest też nieoceniona w pracy z tekstem czy z arkuszami kalkulacyjnymi. Czym powinna wyróżniać się idealna klawiatura do pracy?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 września 2021

Czym wyróżnia się dobra klawiatura do pracy?

Czasy, kiedy można było stwierdzić, że „ile ludzi, tyle opinii”, już dawno minęły. Obecnie większość osób, które pracują przy komputerze, mają bardzo podobne wymagania względem klawiatury, dzięki której będzie można na przykład komfortowo edytować tekst.

Często zwraca się uwagę na to, że klawisze muszą mieć odpowiedni skok. Przez pewien czas wydawało się, że rewolucyjna może okazać się być klawiatura motylkowa, jednak — jak okazało się już po kilku miesiącach — zbierała ona brud i zanieczyszczenia, co w efekcie mogło prowadzić do zablokowania niektórych klawiszy.

Przynajmniej na ten moment, niezwykle pożądaną odmianą klawiatur są urządzenia z modułem mechanicznym. Skok jest tam wyważony, a praca nawet z pokaźną ilością tekstów nie męczy naszych dłoni ani opuszków palców. 

Ważną rolę odgrywa też odpowiednie wyprofilowanie przycisków. Nie mogą być one idealnie płaskie. Nasze dłonie o wiele bardziej cenią sobie pracę z klawiaturą wyprofilowaną, czyli taką, której środkowa część jest odrobinę wklęsła. Pozwala to precyzyjnie trafiać w klawisze przy gorszym oświetleniu lub wśród osób, które preferują pisanie bezwzrokowe. 

Zawsze warto upewnić się też, że klawiatura nie jest zbyt “zbita”. O co chodzi? Przede wszystkim o odstępy między przyciskami. Często zwraca się uwagę na to, że powinny one wynosić nie mniej niż milimetr i nie więcej niż 3 mm. Dlaczego? Ponieważ zbyt duży odstęp zmusza nas do nienaturalnego rozstawiania palców nad obszarem roboczym klawiatury, co dodatkowo męczy dłonie.

Idealna klawiatura do pracy: czy jest taka sama dla wszystkich zawodów?

Niestety nie. Trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy księgowa, która z natury o wiele więcej pracuje na klawiaturze numerycznej, zachwyca się pracą na tradycyjnej klawiaturze, gdzie mamy do dyspozycji tylko górny rząd z liczbami, bez sekcji num-lock. 

https://www.politykabezpieczenstwa.pl/pl/a/nowy-prezes-zarzadu-jak-budowac-jego-autorytet

Nowy prezes zarządu. Jak budować jego autorytet?Nowy prezes zarządu. Jak budować jego autorytet?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W tym samym tonie mogą wypowiedzieć się minimaliści: osoby, które cenią sobie klawiatury smukłe, na przykład Magic Keyboard. Dla nich każda dodatkowa przestrzeń będzie minusem, bo urządzenie będzie ważyć więcej, przez co jego transport w torebce czy plecaku będzie nieco bardziej kłopotliwy.

Jak dbać o klawiaturę?

Bez względu na to, czy mechaniczna, czy motylkowa, o każdą klawiaturę trzeba dbać. Niestety, ale jest to moduł, który wręcz uwielbia się brudzić. Żarty o tym, że z żywności schowanej w klawiaturze można by przeżyć przez kilka dni, nie wzięły się znikąd.

Zawsze warto zainwestować w sprężone powietrze i raz na jakiś czas czyścić moduł. Jeśli zauważymy, że skok na niektórych przyciskach jest gorszy, to warto przeczyścić ten element wykałaczką. Jeśli korzystamy z klawiatury mechanicznej, zawsze można też zdemontować przycisk i odpowiednio go oczyścić. Niestety ta “sztuczka” o wiele gorzej sprawdza się w laptopach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!