Idealne krzesło do biura: jakie cechy powinno spełniać?
Wielu osobom mogłoby się wydawać, że zakup fotela biurowego ma znaczenie drugorzędne, bo przecież pracownik w dużej mierze bazuje na pracy z komputerem czy z kasą fiskalną. To bardzo często popełniany błąd. Zakup fotela ma znaczenie absolutnie kluczowe. Jakie cechy powinien on spełniać?
- Mikołaj Frączak
- /
- 7 września 2021
Dobry fotel do biura, czyli jaki?
Dlaczego zakup fotela, na jakim pracownik będzie spędzać sporo czasu każdego dnia, jest tak ważny? Kluczową rolę odgrywa tutaj komfort pracownika oraz wypełnienie przesłanek, jakie na pracowników narzuca Kodeks Pracy. Osoba zatrudniona w firmie nie może „po prostu siedzieć” na jakimś dowolnym krześle czy fotelu. Musi on spełniać pewne normy.
Warto jednak upewnić się, że kupujemy taki fotel, który nie tylko spełnia te minimalne normy, ale też oferuje duży komfort, co w ostatecznym rozrachunku może przełożyć się na zdrowie osoby zatrudnionej w firmie. Naukowcy już dawno temu udowodnili, że siedzący tryb życia to jedna z głównych przyczyn degradacji naszego kręgosłupa.
Podczas siedzenia w pracy, niektóre odcinki naszej „osi ciała”, jak często określa się kręgosłup, muszą znosić nacisk przekraczający ponad 300% tego, jaki jest dla nich zalecany. Szczególnie obarczone ryzykiem są dwa odcinki kręgosłupa: szyjny oraz lędźwiowy. Jeśli na dodatek garbimy się w miejscu pracy, bo na przykład biurko jest zbyt niskie, to nacisk ten jeszcze bardziej rośnie.
Może to prowadzić nie tylko do przewlekłych stanów bólowych czy zesztywnienia mięśni, które biorą na siebie część tego obciążenia, ale i do poważnych kontuzji, które w skrajnych sytuacjach muszą być leczone operacyjnie. Uszkodzenie krążków międzydyskowych to bardzo popularny uraz wśród osób, które mają siedzący tryb życia. A to tylko jedna z potencjalnych przypadłości.
Jakie cechy powinien mieć dobry fotel do biura?
Na pewno warto wskazać na szerokie możliwości jego regulacji. Powinien pozwalać na zmianę wysokości siedziska, a także oferować wygodne podłokietniki, które będą obite materiałem, który nie będzie powodował dyskomfortu naszych łokci. Przypadkowe uderzenie w taki twardy, plastikowy podłokietnik, również może zakończyć się kontuzją.
Media społecznościowe – FB, LinkedIn, Instagram, Tik tok. O co w tym chodzi?Anna Malinowska
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Zawsze warto kłaść duży nacisk na podparcie odcinka lędźwiowego. Nawet jeśli fotel ma taką „wypukłość”, która rzekomo wspiera ten odcinek pleców, to lepszym pomysłem będzie zakup dodatkowego, ergonomicznego podparcia. Nie jest to duża inwestycja. Podparcie dla tego odcinka kręgosłupa można nabyć już za około 50 złotych. To o wiele mniej, niż będzie nas kosztować wizyta i rehabilitanta.
Dlaczego zagłówek jest tak ważny?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy fotel z zagłówkiem będzie dobrym wyborem. Przecież często wygląda on nieestetycznie. Owszem, nie musi to być typowy zagłówek, jednak koniecznie musimy mieć pewność, że po odchyleniu głowy do tyłu, ta nie opadnie bezwładnie, tylko zatrzyma się na oparciu fotela. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo pracownika. Pamiętajmy też o tym, że podczas pracy, nasze stopy powinny w całości opierać się o podłoże. W przeciwnej sytuacji możemy doprowadzić do przeciążenia mięśni i ścięgien w łydkach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?