Ile kosztuje certyfikat SSL i czy warto go wdrożyć?

Żyjemy w czasach, kiedy to bezpieczeństwo jest jedną z głównych walut, na jakie trzeba zwracać w sieci bardzo dużą uwagę. Bez względu na to, czy prowadzimy bloga, fanpage znanego serwisu muzycznego czy prężnie działający biznes. Jednym z fundamentów tego bezpieczeństwa jest certyfikat SSL. Ile kosztuje i czy warto go wdrożyć?

  • Michał Górecki
  • /
  • 22 czerwca 2021

Czym jest certyfikat SSL?

Jest to klucz zabezpieczeń, który funkcjonuje na rynku od lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Kluczową rolę w zrozumieniu modelu jego działania odgrywa indywidualny kod bezpieczeństwa, który uwiarygadnia nas w oczach wystawcy certyfikatu.

Jest to tak ważne dlatego, że to właśnie dzięki certyfikatowi SSL system wie, że „my to my”. Co więcej, strony z zaimplementowanym certyfikatem są też o wiele bezpieczniejsze. Osobom postronnym, na przykład, gdy logujemy się do danej usługi z publicznej sieci WiFi, o wiele trudniej będzie zdobyć nasze dane.

Z biegiem czasu ewoluowała też tak zwana siła klucza certyfikatu SSL. Jeszcze kilka lat temu dominowały certyfikaty 64-bit. Obecnie standardem jest mocny, 128-bitowy klucz, który jest zgodny ze standardem TLS_AES. Zapewnia to bezpieczne surfowanie po sieci.

Na jakie obszary funkcjonowania internetu wpływa SSL?

Mimo tego, że nadrzędną rolą tego certyfikatu jest troska o bezpieczeństwo danych użytkowników, to nie oznacza to, że standard SSL nie wpływa też na żadne inne aspekty. Jest wręcz przeciwnie. Standard ma fundamentalne znaczenie w funkcjonowaniu sieci, jaką znamy.

Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Rafał Stępniewski

Na pewno trzeba wskazać na SEO, czyli pozycjonowanie stron. Google, które jest właścicielem najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie, ustanowiło tutaj wiele rygorystycznych zasad. Na dziś dzień, strony, które nie mają wdrożonego standardu SSL tracą wiele cennych punktów w Page Rank, co może zaważyć na tym, czy będą one widoczne na dobrych miejscach w wynikach wyszukiwania.

Twórcy przeglądarek już od kilku lat stosują tutaj bardzo rygorystyczną politykę. Jeśli serwis nie ma wdrożonego certyfikatu SSL, to przed wejściem na taką stronę zobaczymy okno ostrzegawcze, w wyniku czego wiele osób może zrezygnować z jej odwiedzenia. Takie rozwiązania wprowadziła na przykład Opera, Firefox czy Chrome. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ile kosztuje wdrożenie certyfikatu SSL na firmową stronę?

Dla wielu osób może to być zaskakujące, ale podstawowy certyfikat jest dostępny w pełni za darmo. Wystarczy tylko zaopatrzyć swój serwis w certyfikat Let’s Encrypt. To podstawowe, ogólnodostępne rozwiązanie, które stanowi świetny punkt wyjścia do wdrożenia tej normy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić płatne rozwiązania. Pod pewnymi względami mogą one zapewniać nieco większe bezpieczeństwo, jednak najczęściej spotykamy się z nimi w branżach wyspecjalizowanych. Co warto podkreślić, koszt zakupu nie jest specjalnie wysoki. Każda firma bez trudu powinna wygospodarować na taki certyfikat fundusze.

Przy obecnym modelu funkcjonowania globalnej sieci danych, wydaje się, że rezygnację lub brak wdrożenia SSL można wręcz uznać za przejaw działania na szkodę firmy. Tym bardziej że cały proces instalacji zwykle ogranicza się tylko do kilku kliknięć w panelu administratora.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!