IMEI: czym jest i jak działa?

Mimo tego, że z numerem IMEI spotkał się zapewne każdy, kto kiedykolwiek miał telefon komórkowy, to jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest to identyfikator i na jak wiele obszarów wpływa. Co warto wiedzieć o IMEI?

  • Michał Górecki
  • /
  • 6 września 2021

IMEI — podstawowe informacje

Warto rozpocząć od tego, że jest to skrót od słów International Mobile Equipment Identity. Rozwiązanie po raz pierwszy pojawiło się już w latach 90. XX wieku, czyli w czasach, kiedy coraz większą popularność zyskiwała sobie sieć telefonii komórkowej.

U podstaw IMEI stoi szczytny cel zabezpieczenia danych oraz unifikacji. Każdy aktywny telefon miał posiadać swój własny, unikatowy numer, by można było szybko rozstrzygnąć, czy posiadacz danego urządzenia na przykład złamał prawo, czy był to ktoś inny.

Co ciekawe, rozwiązanie przyjęło się na tyle dobrze, że z powodzeniem zaimplementowano je też w smartfonach, a także w tabletach. Dziś z IMEI spotykamy się nawet w modemach zewnętrznych, a także w innych urządzeniach, które łączą się z siecią, na przykład w smartwatchach.

Dość ciekawie rozwiązano kwestią urządzeń na dwie karty SIM, które przecież z roku na rok są coraz bardziej popularne. W zależności od wersji sprzętu możemy przecież spotkać się ze standardem SIM+eSIM lub SIM+SIM. Takie sprzęty mają po dwa numery IMEI: każdy przypisany do jednego slotu SIM.

To dość specyficzny zabieg, bo co do zasady mogłoby się wydawać, że połączenie zawsze będzie wykonywane z tego samego sprzętu. Sytuacja jest jednak zgoła inna. W przypadku tradycyjnych kart SIM można przecież wyjąć kartę i skorzystać z innego urządzenia. 

IMEI: konstrukcja, najważniejsze dane

Identyfikator składa się z 15 cyfr. Warto zwrócić też uwagę na tak zwane kody regionalne. Pierwsze dwie cyfry inaczej wyglądają w Azji, w Ameryce Południowej, czy u nas, w Europie. Na Starym Kontynencie zazwyczaj spotykamy się z pierwszymi cyframi: 35. 

Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Anna Malinowska

Pierwsze sześć cyfr składa się na kod homologacyjny, a oznaczenia od 7-14, to numer seryjny. Ostatnia liczba to tak zwana suma kontrolna. To dość powszechne oznaczenie wykorzystywane w wielu różnych bazach, na przykład w zbiorze NIP.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z IMEI sprzętu można zapoznać się bardzo łatwo. Wystarczy na klawiaturze wpisać kod *#06#. To uniwersalne rozwiązanie, które działa zarówno na telefonach komórkowych starej daty, jak i na smartfonach z Androidem czy urządzeniami od Apple. Można też skorzystać z dedykowanych programów dostępnych w sklepach z aplikacjami: Google Play, App Store.

Co jeszcze warto wiedzieć o IMEI?

Warto wskazać na to, że IMEI jest przypisany do urządzenia na stałe. Nie można go zmienić w taki sposób, jak na przykład kodu PIN w karcie SIM czy karcie do bankomatu. Co więcej, w wielu krajach za próbę zmiany IMEI w sposób nielegalny są przewidziane spore kary.

Identyfikator przyda nam się na przykład podczas składania reklamacji. Kiedy nasz telefon lub tablet jest w serwisie, to jednym z podstawowych sposobów na sprawdzenie statusu naprawy jest wpisanie w odpowiednie pole właśnie numeru IMEI. Coraz częściej numer znajduje się też na dowodzie zakupu. Z jego użyciem można też szybko sprawdzić, czy dany sprzęt nie został zgłoszony jako kradziony.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!