Innowacyjne rozwiązania w cyberbezpieczeństwie - DKWOC

Wojska Ochrony Cyberprzestrzeni zaprezentowały dwa innowacyjne rozwiązania programistyczne na warsztatach, które były poświęcone funkcjonowania Systemów Zarządzania Polem Walki (BMS). Warsztaty, które były poświęcone temu zagadnieniu odbyły się w dniach 13-23 lutego 2023 roku na terenie 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach. Organizatorem był Zarząd Kierowania i Dowodzenia P-6 SG WP.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 10 marca 2023

Jaki był cel warsztatów? 

Główną ideą, która przyświecała organizatorom tych warsztatów było pokazanie potencjału oraz stopnia zaawansowania realizacji prac przez przemysł i resort Obrony Narodowych. Chodzi szczególnie o obszar sanityzacji oraz możliwości wykorzystania i współpracy z  międzysystemowymi oraz zapoznanie ze stopniem realizacji kluczowych funkcjonalności oprogramowania klasy BMS. 

W szkoleniu wzięli udział krajowi i międzynarodowi producenci oprogramowania klasy BMS  bram systemowych oraz jednostki organizacyjne MON. 

Dane obywateli trafią w ręce wojska?Dane obywateli trafią w ręce wojska?Mikołaj Frączak

Zagadnienia poruszane podczas warsztatów

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W ramach wydarzenia przedstawiciele DKWOC zaprezentowali między innymi dwa rozwiązania, które w całości zostały stworzone przez informatyków tej formacji wojskowej. W ramach ich zostały zaimplementowane wybrane funkcjonalności oprogramowania BMS. 

System Informatyczny Monitorowania Geograficznego Położenia Obiektów SI MGPO GPS

System Informatyczny Monitorowania Geograficznego Położenia Obiektów SI MGPO GPS to pierwsza innowacja, jest on połączeniem nowoczesnego narzędzia, które umożliwia wsparcie teleinformatyczne na poziomie bojowym. Obecnie wdraża się je z powodzeniem na wielu platformach bojowych Sił Zbrojnych RP. 

Wojsko Ochrony Cyberprzestrzeni — odznakiWojsko Ochrony Cyberprzestrzeni — odznakiAnna Petynia-Kawa

Prototypowe rozwiązanie Bramy Połączeń Międzysystemowych

Drugim ciekawym rozwiązaniem, które jest wdrażane w praktyce jest prototypowe rozwiązanie Bramy Połączeń Międzysystemowych. Przeznaczone jest ono do wymiany informacji pomiędzy systemami, które mają różne klauzule tajności. Działa ona zgodnie ze standardami NATO i skutecznie realizuje funkcje filtracji, walidacji i sanityzacji przesyłanych informacji dla wybranych protokołów wymiany informacji. 

Oba rozwiązania z pewnością sprzyjają unowocześnieniu działania polskiej armii i są sukcesem MON.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!