Innowacyjne rozwiązania w cyberbezpieczeństwie - DKWOC
Wojska Ochrony Cyberprzestrzeni zaprezentowały dwa innowacyjne rozwiązania programistyczne na warsztatach, które były poświęcone funkcjonowania Systemów Zarządzania Polem Walki (BMS). Warsztaty, które były poświęcone temu zagadnieniu odbyły się w dniach 13-23 lutego 2023 roku na terenie 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach. Organizatorem był Zarząd Kierowania i Dowodzenia P-6 SG WP.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 10 marca 2023
Jaki był cel warsztatów?
Główną ideą, która przyświecała organizatorom tych warsztatów było pokazanie potencjału oraz stopnia zaawansowania realizacji prac przez przemysł i resort Obrony Narodowych. Chodzi szczególnie o obszar sanityzacji oraz możliwości wykorzystania i współpracy z międzysystemowymi oraz zapoznanie ze stopniem realizacji kluczowych funkcjonalności oprogramowania klasy BMS.W szkoleniu wzięli udział krajowi i międzynarodowi producenci oprogramowania klasy BMS bram systemowych oraz jednostki organizacyjne MON.
Dane obywateli trafią w ręce wojska?Mikołaj Frączak
Zagadnienia poruszane podczas warsztatów
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
W ramach wydarzenia przedstawiciele DKWOC zaprezentowali między innymi dwa rozwiązania, które w całości zostały stworzone przez informatyków tej formacji wojskowej. W ramach ich zostały zaimplementowane wybrane funkcjonalności oprogramowania BMS.
System Informatyczny Monitorowania Geograficznego Położenia Obiektów SI MGPO GPS
System Informatyczny Monitorowania Geograficznego Położenia Obiektów SI MGPO GPS to pierwsza innowacja, jest on połączeniem nowoczesnego narzędzia, które umożliwia wsparcie teleinformatyczne na poziomie bojowym. Obecnie wdraża się je z powodzeniem na wielu platformach bojowych Sił Zbrojnych RP.
Wojsko Ochrony Cyberprzestrzeni — odznakiAnna Petynia-Kawa
Prototypowe rozwiązanie Bramy Połączeń Międzysystemowych
Drugim ciekawym rozwiązaniem, które jest wdrażane w praktyce jest prototypowe rozwiązanie Bramy Połączeń Międzysystemowych. Przeznaczone jest ono do wymiany informacji pomiędzy systemami, które mają różne klauzule tajności. Działa ona zgodnie ze standardami NATO i skutecznie realizuje funkcje filtracji, walidacji i sanityzacji przesyłanych informacji dla wybranych protokołów wymiany informacji.
Oba rozwiązania z pewnością sprzyjają unowocześnieniu działania polskiej armii i są sukcesem MON.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?