Instalacja elektryczna w gwiazdę. Na czym polega?

Istnieje wiele różnych metod prowadzenia instalacji elektrycznej. Każda z nich będzie dobra dla zupełnie innych segmentów rynku. Inaczej trzeba zaplanować instalację w firmie, inaczej na magazynie, a jeszcze inaczej w domu lub mieszkaniu. Na czym zaś polega instalacja elektryczna w gwiazdę? Gdzie najlepiej jej użyć?

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 marca 2021

Czym wyróżnia się instalacja elektryczna w gwiazdę?

Kluczowym aspektem, jaki przyświeca każdej wersji instalacji elektrycznej, jest ograniczenie kabli i potencjalnych miejsc, gdzie mogłoby dojść do spięć. Czasy, kiedy w domach było wpuszczanych tak wiele różnych przewodów, że można było natrafić na nie nawet przy wbijaniu gwoździa w ścianę, szczęśliwie odchodzą do lamusa.

Obecnie liczy się ergonomia oraz takie rozmieszczenie okablowania, by w razie ewentualnej awarii zawsze wiedzieć, gdzie dany kabel można odnaleźć. Sporym zmianom uległa też struktura takiej sieci, co cieszy zarówno elektryków, jak i domowników.

W strukturze gwiazdy nadrzędną rolę odgrywa tak zwany punkt centralny, którym zawsze jest rozdzielnia elektryczna. Poszczególne odnogi są prowadzone w taki sposób, by minimalizować ilość łączeń. Pomija się też naścienne włączniki. Zwykle są one po prostu zintegrowane z przewodem systemowym.

Mimo tego, że struktura gwiazdy z założenia jest bardzo prosta i elegancka, to warto pamiętać o tym, aby zapewnić im tunele o odpowiedniej głębokości. Duże znaczenie ma też odpowiednie podejście do izolacji, by nie doszło do sytuacji, kiedy dwa ulokowane blisko siebie kable będą wywoływać wzajemne zakłócenia.

Jeśli umiejętnie podejdziemy to instalacji elektrycznej, to znacznie minimalizujemy potencjalne problemy. Warto odnotować, że te nie musiałyby tylko ograniczać się do wizyty doświadczonego elektryka i „pogrzebaniu w bezpiecznikach”. Mówimy tu nawet o potencjalnym rwaniu części okablowania.

Jakie są największe plusy instalacji w gwiazdę?

Przede wszystkim warto docenić jej uniwersalność. Można układać w ten sposób okablowanie z wielu różnych systemów, oczywiście pamiętając o odpowiednim doborze kabli oraz o przewodach sterujących. Atutem jest też niewielka ilość miejsca, jaką trzeba wygospodarować na instalację.

Warto docenić też czynnik ekonomiczny. Gdy wyłączamy prąd, to odłączamy obwody elektryczne, co może zarówno zmniejszyć pole elektromagnetyczne, jak i rachunki za prąd. Atutem są też szerokie możliwości personalizacji tego systemu. Można go zaadoptować zarówno do małych mieszkań jak i wielkich dworków czy apartamentów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ile kosztuje instalacja elektryczna w gwiazdę

Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zdecydowanie można natomiast stwierdzić, że jest to model, który na przestrzeni kilku lat zyskał sobie sporą popularność wśród elektryków i ekip budowlano-remontowych.

Pozwala to stwierdzić, że na dziś dzień zdecydowana większość firm będzie w stanie wykonać taką instalację bez żadnych problemów. Jeśli do tego dodamy niewielkie wymagania początkowe oraz liczne atuty „gwiazdy”, to skłania to do stwierdzenia, że tego typu instalacja na pewno może wygenerować pewne oszczędności na budowie. A przecież właśnie o to chodzi, prawda?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!