iPad OS — czy mocno różni się od MacOS?
Apple nie stawia w swoich urządzeniach, na jednolite oprogramowanie. To jedna z głównych różnic względem konkurencyjnych platform, na czele z Androidem oraz Microsoft Windows. Czy iPad OS jest tak samo zaawansowany, jak MacOS?
- Mikołaj Frączak
- /
- 20 sierpnia 2021
Czym wyróżnia się iPad OS?
Jak sugeruje już sama nazwa, jest to dedykowana wersja oprogramowania od Apple, które powstało z myślą tylko o jednej rodzinie produktów: tabletach, które w nazewnictwie producenta skrywają się pod nazwą iPad i są jednymi z najczęściej wybieranych urządzeń tego typu na rynku.
Apple nie byłoby sobą, gdyby i w tym segmencie rynku nie wprowadziło do sprzedaży kilku urządzeń w tym samym czasie. I tak, dziś użytkownicy mogą kupić na przykład iPada Air, klasycznego iPada oraz iPada Pro, czyli najlepiej wyposażoną wersję urządzenia, które oczywiście kosztuje o wiele więcej niż dwa wymienione wcześniej produkty.
Po stronie ciekawostek warto wskazać na to, że jedną z nadrzędnych różnic względem laptopów od Apple (MacBooków) jest to, że Apple w pełni stawia na swoje autorskie procesory. Nie ma tutaj układów, które napędzałyby na przykład procesory od Intela czy AMD.
Bez względu na to, jakiego iPada kupimy, będzie go napędzał albo procesor z rodziny A (na przykład układ Apple A12 lub A14 Bionic) albo z innowacyjnej rodziny M, co na dziś dzień ogranicza wybór do jednego układu: procesora Apple M1.
iPad OS — czy skrywa te same funkcje co MacOS?
Niestety nie. Co warto podkreślić, lista rozbieżności jest bardzo długa, co każdy użytkownik dostrzeże już po kilku minutach pracy z tym oprogramowaniem. Pod wieloma względami platformie o wiele bliżej do rodziny iOS, która przecież napędza smartfony z logo nadgryzionego jabłka.
Jak działa symulator cyberataków firmy Microsoft?Jan Wróblewski
Interfejs jest oczywiście w pełni dotykowy i bazuje na dokładnie tym samym schemacie co iOS. Dolna belka oraz menu ustawień systemowych to wręcz kopia rozwiązania, jakie występuje w iPhone’ach. Z jednej strony jest to zaleta, a z drugiej wada. Dlaczego?
System jest banalnie prosty w obsłudze i łączy się z ekosystemem Apple. Jeśli więc mamy na przykład MacBooka czy iPhone’a, to bez trudu możemy połączyć te sprzęty ze sobą, na przykład eksportując hasła z Safari czy pobierając galerię zdjęć.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Z drugiej jednak strony poddaje to w wątpliwość wielozadaniowość iPada. Oczywiście, można rozbudować jego funkcje za pomocą dedykowanego modułu klawiatury czy Apple Pencil, jednak urządzenie raczej nie zapewni nam tak dużej wielozadaniowości, jak laptop od Apple.
Ciekawostki związane z iPad OS
Mimo tego, że użytkownik dostaje tutaj o wiele większy ekran (a więc i obszar roboczy) niż w iPhone’ie, to klawiatura wciąż nie wspiera szybkich skrótów na przykład do przycisku hasztaga czy małpki, która przecież jest powszechnie wykorzystywana w sieci. To spory mankament.
Warto wskazać też na to, że producent tylko połowicznie wdrożył widżety. Można dodać je tylko na lewej karcie. W przeciwieństwie do iOS nie mogą one być elementem głównego pulpitu roboczego. Na dziś dzień nie wiadomo, czy Apple zmieni w tym temacie swoją decyzję w przyszłości.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?