ISO 45001 -czym jest i na jakie obszary wpływa?

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy oraz zapewnienie odpowiednich warunków pracy to jedne z ważniejszych zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Każdy pracownik powinien w pracy mieć zapewnione odpowiednie środki bezpieczeństwa, a wykonywana praca nie powinna wpływać negatywnie na zdrowie, aby tak się stało w firmie powinien działać ISO 45001.

  • Michał Górecki
  • /
  • 9 września 2021

Czym jest ISO 45001?

System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy ISO 45001 to międzynarodowa norma, która została opublikowania 12 marca 2018 przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną [ang. International Organization for Standardization (ISO)]. Norma ta zastąpiła poprzednie standardy określające wymagania BHP, czyli BS OHAS 18001:2007 oraz PN-N 18001:2004.  

Zagadnienie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy reguluje norma ISO 45001, która ma zapewnić podstawę do zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym, a także stanowi gwarancję bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy. Norma ta  gwarantuje wprowadzenie skutecznych działań ochronnych, które zapewnią bezpieczeństwo w miejscu pracy. System został tak opracowany, by można było go wprowadzić w każdym przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości i branży, a także może być stosowany w całości lub częściowo do systematycznego doskonalenia zarządzania BHP. 

Co wyróżnia ISO 45001 od starszych norm?

Fundamentalne zmiany z porównaniem do poprzednich norm to:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  1. ujednolicona struktura normy — uwzględniająca wspólny układ innych norm ISO

  2. uwzględnienie kontekstu organizacji w zarządzaniu BHP — monitorowanie zewnętrznych i wewnętrznych czynników, które mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstwa i jego BHP;

  3. przywództwo — kierownictwo powinno wykazywać zaangażowanie w zarządzanie BHP poprzez przyjmowanie pełnej odpowiedzialności za zapobieganie wypadkom i chorobom zawodowym w pracy oraz zapewnienie bezpieczeństwa;

  4. poszerzenie wymagań związanych z komunikacją;

  5. zwiększenie nacisku na ustanowienia procesów związanych z wprowadzeniem i nadzorowaniem planowanych zmian wpływających na działanie w obszarze BHP;

  6. planowanie ryzyk i szans — branie pod uwagę zagrożenia, ryzyka w odniesieniu do pracownika i innych stron zainteresowanych oraz samego przedsiębiorstwa.

ISO 45001 — dla kogo?

Norma ISO 45001 jak już wcześniej wspomniano może być zastosowana w każdym przedsiębiorstwie niezależnie od jego wielkości czy też branży. Biorąc pod uwagę czynniki dotyczące kontekstu w jakim działa firma oraz oczekiwania i potrzeby pracowników i innych stron zainteresowanych norma ma zastosowanie do ryzyk związanych w obszarze BHP, które są pod stałym nadzorem przedsiębiorstwa. 

Kryptowaluty windują ceny kart graficznych i zaawansowanych komputerówKryptowaluty windują ceny kart graficznych i zaawansowanych komputerówMartyna Kowalska

Korzyści po wdrożeniu normy ISO 45001 wpływają na ułatwienie zarządzania oraz kontrolę nad występowaniem potencjalnego ryzyka, a także minimalizowaniu skutków tych zagrożeń, które już w przeszłości wystąpiły. Tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy oraz zmniejszenie liczby wypadków wpływa korzystnie na pracowników oraz klientów, dzięki czemu zwiększa się ich zaufanie do przedsiębiorstwa. 

Reasumując wdrożenie normy ISO 45001 zwiększa bezpieczeństwo w firmie, minimalizując występowanie potencjalnych zagrożeń dzięki współpracy pracowników i kierownictwa. Innymi korzyściami po wdrożeniu ISO 45001 jest zwiększenie zaufania, wiarygodności wśród klientów co ma korzystny wpływ na konkurencyjność na rynku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!