ISO 22000: jaki zakres reguluje ta norma?

ISO 22000 pomaga wszystkim organizacjom związanych z żywnością, od hodowli po produkcję aż do końcowego etapu, czyli żywności, zapewniając bezpieczeństwo zdrowego produktu oraz ochronę marki. Czym zatem jest ISO 22000? Dlaczego tak ważne jest posiadanie certyfikatu ISO?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 września 2021

Czym jest norma ISO 22000?

ISO 22000 (ang.FSMS — Food Safety Management System) to system zarządzania bezpieczeństwem żywności — wymagania dla każdej organizacji należącej do łańcucha żywnościowego. Norma ta zawiera wymagania dotyczące wdrażania, funkcjonowania oraz doskonalenia systemu zarządzania nastawionego na dostarczenie do klienta bezpiecznej żywności. International Organization for Standardization (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna) 19 czerwca 2018 opublikowała aktualizację do światowej normy ISO 22000:2005 wprowadzając wymagania wobec systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności i obejmujące wszystkie organizacje łańcucha żywnościowego — od hodowli, upraw przez produkcję po żywność na stół.

System ten ściśle współpracuje i oparty jest na zasadach HACCP.  Norma ISO 22000:2018 oparta jest na wspólnych zasadach dla wszystkich norm ISO. Charakterystyczne dla tego systemu jest podejście procesowe oparte na zasadach PDCA, czyli Plan (planuj) — Do (wykonaj) — Check (sprawdzaj) — Act (działaj), a także podejściem opartym na ryzyku (analiza ryzyka). Zastosowanie tych procesów pozwala organizacjom zidentyfikowanie zachodzących procesów i ich wzajemnej interakcji oraz umożliwia odpowiednie zarządzanie procesem i podejmowaniu działań udoskonalających. Natomiast podejście oparte na ryzyku pozwala firmie na zidentyfikowanie czynników, które mogą zakłócać osiągnięcie założonego celu dla realizowanych procesów. Podejście prewencyjne pozwala na wprowadzenie środków kontroli, by zminimalizować lub całkowicie wyeliminować skutki zagrożenia. 

Dla kogo przeznaczony standard ISO 22000?

Jak już wcześniej wspomniano ISO 22000, jest adresowany dla wszystkich organizacji, należącej do łańcucha żywnościowego. Normę tą można wprowadzić w każdej firmie niezależnie od jej wielkości i dostarczanych wyrobów. Skierowana jest do producentów żywności i pasz, hurtowników i detalistów oraz branży Ho-Re-Ca (Hotele, Restauracje, Catering). Firmy niezwiązane bezpośrednio z łańcuchem żywnościowym mogą spełnić dodatkowe normy ISO 22000, dotyczy to m.in.:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zalety posiadania certyfikatu ISO 22000

Posiadanie certyfikatu ISO 22000 optymalizuje koszty, ponieważ zawiera w sobie także HACCP w jednym dokumencie oraz pozwala na integrację z system zarządzania ISO 9001. Poprzez zastosowanie się do tych norm zwiększa się zaufanie klientów, bo dzięki temu wiedzą, że produkty danej marki spełniają kryteria bezpieczeństwa i jakości. Wdrożenie tego standardu umożliwia ciągłe doskonalenie procesów i wykrycie oraz zminimalizowanie zagrożeń. Kolejną zaletą jest obniżenie kosztów eksploatacji i zwiększenie zysków. Zwiększenie konkurencyjności na rynku nie tylko polskim, ale też międzynarodowym, ponieważ norma ISO 22000 spełnia międzynarodowe wymagania prawne. 

W rezultacie wdrożenie i posiadanie certyfikatu ISO 22000 zwiększa zaufanie wśród klientów, którzy mają pewność o bezpiecznym i dobrym jakościowo produkcie co przekłada się na większe zyski. Minimalizacja zagrożenia na każdym etapie produkcji żywności od ziarna po końcowy etap żywności na stół.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!