Jak aplikacje pomagają nam dbać o zdrowie?
Żyjemy w czasach, kiedy nasze dane są szczegółowo analizowane i sprawdzane niemal w każdej płaszczyźnie. Zarówno nasze nawyki, jak i ulubione filmy i seriale to informacja, którą można przetworzyć, by stworzyć bardzo dokładny cyfrowy profil każdego z nas. Niesie to ze sobą wiele zagrożeń, ale i korzyści. Jak aplikacje mogą pomóc nam dbać o zdrowie?
- Iga Gradzka
- /
- 3 czerwca 2021
Jak monitorować stan swojego zdrowia?
Na wiele różnych sposobów. Wbudowany w dedykowaną aplikację w smartfonie licznik kroków nie dziwi już nikogo. Jeszcze kilka lat temu była to ciekawa nowość, która dziś stała się w zasadzie standardem, technologią, na którą nie zwracamy już uwagi.
Takie aplikacje początkowo były tworzone przez zewnętrznych deweloperów. Z biegiem czasu wszystkie szanujące się firmy działające w tym obszarze rynku wydały swoje własne wersje aplikacji zdrowotnych. Mierzą one wspomniane już kroki, ale i pokonany w ciągu dnia dystans przeliczony na ilość pięter w budynku czy pokazują pokonane przez nas odcinki na mapie.
Możemy też analizować nasze dane na przykład z treningu. Bez względu na to, czy jest to jogging, nordic walking czy jazda na rowerze. Musimy tylko wybrać odpowiednią opcję, nacisnąć przycisk start, a po zakończeniu treningu wybrać odpowiednią opcję w aplikacji.
To kopalnia danych o naszej kondycji zdrowotnej, ale i o miejscach, gdzie często się znajdujemy. Widać więc dość dobrze, że są to dane, które mogą działać na korzyść użytkownika. Dzięki nim nie tylko poznamy naszą wydolność, ale i opracujemy plan na redukcję dodatkowych kilogramów. Niektóre aplikacje — po podaniu konkretnych informacji, jak waga, wzrost czy choroby przewlekłe — pomogą nam nawet zaplanować dzienne menu.
Nie tylko smartfon. Które urządzenia pomagają analizować stan naszego zdrowia?
Smartfony to urządzenia duże, które nie zawsze możemy mieć ze sobą. Czy oznacza to, że na przykład w pracy nie możemy gromadzić informacji zdrowotnych, które pomogą nam zbudować lepszą kondycję? Zdecydowanie nie.
Użytkownicy mają do swojej dyspozycji wiele ciekawych urządzeń. Tymi najpopularniejszymi na pewno są smartbandy, czyli inteligentne opaski oraz smartwatche. Łączą się one bezprzewodowo z naszym smartfonem i przekazują do niego gromadzone w czasie rzeczywistym informacje.
Co, jeśli trening wykonujemy z taką opaską na ręce, a telefon został w domu? Takie informacje również zostaną zachowane. Nawet proste, kosztujące mniej niż 200 złotych opaski, przechowają je w pamięci podręcznej, a następnie, gdy już znajdziemy się w zasięgu łączności Bluetooth ze smartfonem, wyślą je do urządzenia. To ogromne ułatwienie treningów.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jakie dane zdrowotne zazwyczaj gromadzą aplikacje?
Poza wymienionymi już krokami i pokonaną odległością warto wskazać też na poziom tlenu we krwi, a także nasze ciśnienie tętnicze. Na rynku pojawiają się już pierwsze certyfikowane urządzenia, które są w stanie rozpoznać migotanie komór serca. Powszechną funkcją jest też pomiar stresu i tętna. Wiele wskazuje na to, że w bliskiej przyszłości do sprzedaży trafią urządzenia podające stężenie cukru we krwi w czasie rzeczywistym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?