Jak ocenić jakość infrastruktury technicznej?

Decyzja o inwestycji sporych środków finansowych firmy w nowe przedsięwzięcie powinna być poprzedzona dokładną analizą ryzyka. Musimy przeanalizować wiele danych, pośród których dużą rolę odgrywa też infrastruktura techniczna. Jak ocenić jej jakość?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 czerwca 2021

Jak można interpretować jakość infrastruktury technicznej?

Można to tego zagadnienia podejść w sposób wąski lub szeroki. W tym pierwszym aspekcie przedsiębiorca musi przeanalizować najważniejsze aspekty biura. Czy właściciel zapewnia dostęp do szerokopasmowego internetu? A jeśli nie, to czy w okolicy działa firma, która dostarczy nam internet odpowiednio szybki? 

Zawsze warto zainteresować się tym, za co tak naprawdę płacimy. Ma to bardzo duże znaczenie w sytuacji, gdy wynajmujemy cały budynek lub na przykład jego dużą część, tak zwany segment. Czy na naszym piętrze jest łazienka? Czy skomunikowanie z pozostałą częścią biurowca nie pozostawia nic do życzenia?

Warto upewnić się też, czy obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a więc czy przy wejściu znajduje się podjazd dla wózków oraz, czy do naszej siedziby będzie można dotrzeć windą. To bardzo ważna, a — niestety — często bagatelizowana kwestia.

Przedsiębiorca powinien upewnić się też, czy na terenie biurowca znajduje się przypisany do niego parking. A jeśli tak, to czy jest on ogólnodostępny, czy zarządca budynku wydzieli dla nas określoną ilość miejsc parkingowych. Nieodłącznym elementem tak zwanej wąskiej infrastruktury technicznej jest też obecność firmy ochroniarskiej oraz zabezpieczenie terenu nieruchomości systemem monitoringu CCTV.

Duża inwestycja to dużo wyzwań

Załóżmy, że nasza firma działa w branży produkcyjnej i właśnie poszukujemy gruntu pod nowy magazyn lub fabrykę. To ogromna inwestycja, która może pchnąć naszą firmę na zupełnie nową ścieżkę rozwoju, ale może też kosztować nas sporo nerwów.

W takiej sytuacji musimy spojrzeć na infrastrukturę w ujęciu szerokim. Budynek będziemy budować od podstaw, więc ujęcie wąskie nie odgrywa tu tak dużej roli, bo ogranicza nas tylko budżet i nasza wizja obiektu, który będzie teraz centrum zawodowego życia wielu osób.

Zawsze warto przeanalizować skomunikowanie gruntu z otoczeniem. Jeśli jest to działka produkcyjna w szczerym polu, gdzie prowadzi tylko jedna, wąska droga, której zarządcą jest gmina, to już na etapie rozmów trzeba zapewnić sobie jej poszerzenie. Upewnijmy się też, czy nie jest to teren zalewowy, czy ma przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego oraz dostęp do głównych mediów. To tylko kilka kluczowych kwestii.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak oceniać infrastrukturę techniczną?

Praktyka wielu firm pokazuje, że optymistyczne podejście, bazujące na słynnym jakoś to będzie to proszenie się o kłopoty. Powinniśmy patrzeć na infrastrukturę krytycznie, szukając niedoskonałości, które mogą okazać się nie do przejścia. 

Jeśli mimo usilnych poszukiwań takich luk znajdziemy tylko kilka drobnostek, to może oznaczać to, że jest to okazja, którą warto poważnie wziąć pod uwagę. Zawsze możemy skorzystać też z opinii wyspecjalizowanych firm doradczych, które przeanalizują dla nas stan infrastruktury i przedstawią go w formie raportu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!