Jak bezpiecznie korzystać z usług ridesharing?

Ridesharing to coraz popularniejsza forma korzystania z transportu. Jednak jak dobrze wiemy – niekoniecznie najbezpieczniejsza. O czym musisz wiedzieć zamawiając Ubera, Bolta czy Free Now?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 19 stycznia 2024

Czym jest ridesharing?

Ridesharing, znane również jako wspólne przejazdy, to model transportu, w którym kierowca prywatnego pojazdu udostępnia miejsce podróżnym, którzy podróżują w tym samym kierunku. Różni się to od tradycyjnych usług taksówkarskich, gdzie kierowca jest zatrudniony przez firmę taksówkową, ponieważ w przypadku ridesharingu kierowcy są zazwyczaj zwykłymi osobami korzystającymi z własnych samochodów. 

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Choć oczywiście też nie zawsze, bo zwykle kierowcy np. Ubera, Bolta czy Free Now, są jednocześnie taksówkarzami albo pracownikami jakichś firm przewozowych. Teoretycznie do ridesharingu możemy też zaliczyć zwykłe osoby, które szukają towarzyszy podróży np. przez BlaBlaCar, aby ograniczyć jej koszty. 

Niestety – ridesharing, choć wygodny, to wiąże się niekiedy z niebezpieczeństwami. Czasami nie wiemy, kto tak naprawdę nas zabiera. W przypadku chociażby transportów podobnych do Ubera (nie tyczy się to już tego startupu) nie wiemy nawet, czy dana osoba jest zatrudniona w jakiejś firmie i do kogo się zgłosić w przypadku nadużycia. I pomimo tego, że aplikacje typu Uber, Bolt, Free Now czy nawet BlaBlaCar, wdrażają coraz więcej zabezpieczeń, to ciągle musimy uważać na niektóre rzeczy. 

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w ridesharingu?

Jeśli mowa o aplikacjach typu Uber, to przed zamówieniem przejazdu warto po prostu poczekać w środku lub unikać oczekiwania na transport na zewnątrz samodzielnie. To prosta zasada, która może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka. W końcu na ulicy może się wydarzyć naprawdę wiele rzeczy, a i może stać się tak, że podjedzie do nas zupełnie inny kierowca niż ten, którego oczekiwaliśmy.

Przed ostatecznym zdecydowaniem się na usługę – warto sprawdzić ocenę swojego kierowcy. Im wyższa ocena, tym większe prawdopodobieństwo, że podróż będzie bezpieczna. To proste narzędzie dostępne w aplikacji, które warto wykorzystać. Pamiętaj, że transport zawsze możesz anulować – w zasadzie w każdej chwili, jeśli tylko uznasz, że coś jest nie tak.

Co więcej – zanim ruszysz w trasę, podziel się informacją o swojej podróży zaufanym przyjaciołom lub członkom rodziny. Dzięki tej funkcjonalności, którą oferuje coraz więcej usług typu ridesharing, ktoś będzie wiedział, gdzie się znajdujesz i kiedy może spodziewać się twojego powrotu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zasady bezpieczeństwa w ridesharingu

Pamiętaj też, aby przed wejściem do auta potwierdź, czy informacje dotyczące pojazdu i kierowcy pasują do tych podanych w aplikacji. To dodatkowy krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa podczas podróży.

Ponadto w trakcie podróży zawsze warto zająć miejsce na tylnej kanapie. To nie tylko zasada dotycząca bezpieczeństwa przed ewentualnymi sytuacjami niebezpiecznymi, ale także pozwala lepiej obserwować ruch drogowy. Dodatkowo ograniczy twój kontakt z kierowcą.

Co więcej – w trakcie rozmowy z kierowcą (jeśli w ogóle do niej dojdzie) lepiej unikać udostępniania danych osobowych i prywatnych informacji o sobie. To zasada ostrożności, która pomaga zachować prywatność. Warto też np. podjechać gdzieś w okolice swojego domu czy mieszkania, a nie bezpośrednio pod niego – zwłaszcza jeśli kierowca wydaje nam się podejrzany. Wówczas im mniej o nas wie, tym lepiej.

Bolt wprowadza możliwość ustalania własnych cen przejazdów przez kierowcówBolt wprowadza możliwość ustalania własnych cen przejazdów przez kierowcówMichał Górecki

Dodatkowo podczas podróży warto śledzić trasę na własnej mapie, aby mieć pewność, że kierowca podąża w odpowiednim kierunku. To prosta czynność, która zwiększa kontrolę nad sytuacją.

Korzystanie z usług ridesharingu może być bezpieczne, jeśli zachowamy zdrowy rozsądek i przestrzegamy kilku prostych zasad.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!