Jak chronić się przed oszustami w internecie?

Fałszywe sklepy online, niebezpieczne załączniki, oszustwa z wykorzystaniem szybkich przelewów to cyberprzestępstwa, na które chcemy uczulić społeczeństwo. Edukacja w tym zakresie jest niesłychanie ważna. Nie dajmy się oszuka  – ostrzega minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 27 lipca 2023

Ponad 3 tys. zgłoszeń

Nasza aktywność przeniosła się w ostatnim czasie w dużej mierze do internetu. Nie uszło to uwadze cyberoszustów, którzy próbują podejść internautów na różne sposoby, aby wykraść ich poufne dane czy zwyczajnie okraść. 

Zespół CERT Polska zbiera zgłoszenia o incydentach w sieci, reaguje na nie i buduje świadomość Polaków w tym obszarze. Z raportu wynika, że w 2022 r. odnotowano 322 479 zgłoszeń incydentów, z czego prawie 40 tys.  dotyczyło cyberbezpieczeństwa – to ponad 34-procentowy wzrost w porównaniu do roku poprzedniego.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

- Cyberprzestępcy są bardzo aktywni i musimy się liczyć z tym, że będą coraz bardziej pomysłowi. Dlatego tak istotna jest stała edukacja użytkowników internetu, zarówno w kwestii stosowania bezpiecznych haseł, jak i uważnego korzystania z sieci. Zachęcam do dzielenia się tą wiedzą z rodziną i przyjaciółmi, ponieważ każdy z nas może paść ofiarą takiego oszustwa – podkreśla minister Cieszyński. 

Jak dodaje minister Adam Andruszkiewicz, cyberoszuści podszywają się pod instytucje państwowe, platformy sprzedażowe, banki i dostawców różnych usług. — Mechanizm jest taki sam – wywierają presję i straszą konsekwencjami np. nieopłacenie zaległego podatku lub innej należności czy natychmiastowej zmiany haseł w bankowości elektronicznej – wyjaśnia.

Cyberoszuści nie mają wakacji

Kampania ma formę 5-odcinkowego serialu. W każdym spocie przedstawione jest jedno cyberzagrożenie i kilka skutecznych sposobów podniesienia swojego bezpieczeństwa w sieci. Rozwinięcia podejmowanych tematów można znaleźć na stronie CERT Polska. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- To kolejny etap wspólnej kampanii, która ma podnosić świadomość użytkowników sieci. Tym razem skupiliśmy się m.in. na popularnych oszustwach związanych z fałszywymi sklepami i wyłudzaniem pieniędzy za pośrednictwem szybkich przelewów. Nasze doświadczenie pokazuje, że, niestety, są to wciąż skuteczne sposoby na to, aby oszukać internautów podkreśla Sebastian Kondraszuk, szef CERT Polska w NASK.

Szybkie przelewy i fałszywe sklepy 

„Kupiłaby pani coś markowego na bazarku 85 proc. taniej?” – pyta sąsiadkę w spocie jeden z bohaterów. Takie okazje są niewątpliwie bardzo kuszące, dlatego jednym z częstych sposobów na oszukanie użytkowników sieci jest tworzenie fałszywych sklepów internetowych. 

W tym przypadku przestępcom chodzi o szybkie zainkasowanie płatności – wcale nie zamierzają wysłać klientowi zamówionego towaru. Charakterystyczne dla tego typu sklepów jest to, że płatność można było zrealizować jedynie przelewem banko¬wym. W takim przypadku odzyskanie pieniędzy jest trudniejsze niż przy płatności kartą. 

Jakie mogą być koszty ataków hakerskich dla firm?Jakie mogą być koszty ataków hakerskich dla firm?Damian Jemioło

Inny ze spotów ostrzega przed oszustwami wykorzystującymi szybkie przelewy. Przestępcy są w stanie przejąć konto naszego znajomego w portalu społecznościowym i prosząc o pilne przesłanie pieniędzy, wyłudzić od nas dane oraz środki finansowe. Dlatego w spocie pojawia się przypomnienie, aby nie działać pochopnie, nie klikać podejrzanych linków i sprawdzić, czy prośba od znajomego jest prawdziwa. 

NASK i Ministerstwo Cyfryzacji współpracują, dbając o cyberbezpieczeństwo Polaków. Kampanie społeczne podnoszące świadomość użytkowników sieci mają zwracać uwagę na najczęstsze zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. 

W celu zwalczania stron, które służą do wy¬łudzania pieniędzy, CERT Polska od ponad trzech lat prowadzi listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Tylko w 2022 r. zostało na niej umieszczonych 43283 domen – co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa internautów.

Chcesz zgłosić incydent bezpieczeństwa w sieci? Wejdź na https://incydent.cert.pl/ lub przekaż na numer 799 448 084.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!