Jak dbać o zdrowie pracowników po godzinach pracy?
Zdrowy pracownik to wypoczęty pracownik. A pracownik wypoczęty, to pracownik produktywny, czyli taki, który wyrabia się ze swoimi zadaniami w terminie, a na dodatek nie popełnia błędów. Jak dbać o zdrowie pracowników po godzinach pracy?
- Mikołaj Frączak
- /
- 5 września 2021
Jakie są kluczowe elementy sukcesu firmy?
Odpowiadając na to pytanie, wiele osób zapewne wskazałoby na setki zamożnych klientów, sprzęt z najwyższej półki, czy bogatego partnera biznesowego z zachodu, z którym tworzymy grupę, która kontroluje większość rynku.
Prawda okazuje się jednak o wiele prostsza. Przedsiębiorcy często przyznają, że jest bardzo dużo prawdy w powiedzeniu, że firma jest tak dobra, jak dobrzy są jej pracownicy. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie troska o osoby, które współtworzą z nami działalność gospodarczą, odgrywa coraz większą rolę we współczesnym biznesie.
Rynek pracownika zaczyna dominować w coraz większej liczbie województw, ale i branż. Po bezrobociu sięgającym dziesięciu procent nie ma już w Polsce ani śladu. Czasy, kiedy na biurku szefa leżały dziesiątki CV, spośród których mógł wybierać sobie załogę, to także melodia przyszłości.
Branża HR często przyznaje, że od przełomu 2017 i 2018 roku to pracownik może sobie gromadzić foldery z danymi firm i to on — w pewnym sensie — ma nad nimi władzę, bo może wybierać między wieloma ofertami, a to właściciele firm muszą taką osobę czymś do siebie przekonać. Czym? Na przykład troską o zdrowie.
Praca siedząca a zdrowie, czyli odwieczny problem
Już wiele lat temu wykazano, że siedząca praca (a co za tym idzie, także siedzący tryb życia) są dla nas niekorzystne. Rośnie ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej, a także szeregu problemów z kręgosłupem czy układem krążenia.
Co jest, a co nie jest danymi osobowymi?Rafał Stępniewski
Nie powinno więc dziwić, że firmy robią, co mogą, by utrzymać swoich pracowników (a więc osoby, dzięki którym zarabiają) w dobrej kondycji zdrowotnej. Karty rabatowe do siłowni to już w dużej mierze standard, bez względu na sektor rynku.
Jednym z hitów ostatnich lat, są opłacane przez pracodawcę (lub ubezpieczyciela, którego ten finansuje) sesje masażu leczniczego. Słowo klucz, to “leczniczy”. Nie ma to być masaż relaksacyjny, ale taki, który jest wykonywany pod okiem fachowca i przynosi korzyści dla zdrowia.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Rośnie też popularność dofinansowań wyjazdów czy turnusów rehabilitacyjnych. Co ciekawe, coraz więcej firm raz na trzy lata dobrowolnie, bez żadnej sugestii ze strony pracownika, finansuje taki dwutygodniowy turnus, by można było w pełni naładować akumulatory i cieszyć się dobrym zdrowiem.
Niecodzienne formy wsparcia w pracy siedzącej
Coraz częściej można spotkać się też z sytuacjami, kiedy wybrane działy z firmy (lub pracownicy całej firmy — jeśli ta jest niewielka) umawiają się po pracy na przykład na kręgle czy badmintona. To sporty, które uchodzą za bezpieczne, nie zachodzi więc ryzyko kontuzji, która mogłaby wyeliminować pracownika z jego obowiązków na dłuższy czas.
Zawsze warto inwestować też w ergonomiczne fotele czy piłki rehabilitacyjne, by umożliwić odciążenie kręgosłupa nie tylko po pracy, ale i w jej godzinach, podczas przerwy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?