Jak działa aplikacja do zgłaszania szkód rolniczych?

Zalogowałem się do aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą 2022” i co dalej? Warto dokładnie zastanowić się, czy potrzebujemy pobrać kalkulację, czy wolimy otrzymać protokół wprost na smartfona lub urządzenie mobilne. Jeden producent rolny nie może bowiem skorzystać z obu opcji. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 listopada 2022

Zgłoszenie szkody rolniczej przez aplikację

Są rolnicy, którzy zdecydowali się złożyć wniosek o oszacowanie szkód, jakie powstały z powodu suszy za pośrednictwem aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą 2022”, ale do tej pory nie pobrali kalkulacji lub protokołu, ani nie otrzymali jednego z tych dokumentów na swoją skrzynkę mailową. Co wtedy?

Zaloguj się do aplikacji zgłaszania szkód rolniczych

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wymienione osoby powinny zalogować się do aplikacji i zdecydować, czy chcą pobrać kalkulację, czy protokół, które zostaną przesłane bezpośrednio na komputer, smartfon lub tablet. 

Kiedy kalkulacja, a kiedy protokół?

Resort rolnictwa przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami aplikacja „zgłoś szkodę rolniczą” jest w stanie wygenerować zwrotnie albo kalkulację, albo protokół oszacowania szkód. Czym się różnią oba dokumenty?

W przypadku kalkulacji z oszacowania mówimy o takich szkodach, które wynoszą mniej niż 30% średniorocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.

Protokół oszacowania będzie natomiast potrzebny w sytuacji, w której szkody przekroczył 30% średniorocznej produkcji rolnej w danym gospodarstwie. 

Dodatkową zaletą aplikacji jest możliwość pobrania informacji na temat upraw oraz szkód, jakie powstały w wyniku suszy w 2022 roku. 

Szacowanie szkód rolniczych w prawie

Osoby, które szukają podstawy prawnej, znajdą odpowiednie przepisy wRozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187 z późn. zm.) 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!