Jak odzyskać dane z dysku twardego? Podpowiadamy!

Jednym z największych koszmarów każdej działalności gospodarczej jest utrata ważnych danych, jakie są przechowywane na naszych dyskach twardych. Co można zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że nie zawsze sytuacja tak zła, jak mogłoby się wydawać.

  • Michał Górecki
  • /
  • 5 lipca 2021

Jak rozpoznać, że z dyskiem twardym coś jest nie tak?

W zdecydowanej większości przypadków awaria nie zdarza się nagle, z dnia na dzień. Oczywiście nie jest to regułą, jednak często komputer wysyła nam sygnały ostrzegawcze, które bagatelizujemy. Można tu wskazać na przykład na nagłe spowolnienie pracy sprzętu, wliczając w to także dłuższe uruchamianie systemu operacyjnego oraz różnych aplikacji.

Kolejnym sygnałem, który powinien przykuć naszą uwagę, jest problem związany z czasowym wyłączaniem się maszyny. Jeśli pojawia się słynny niebieski ekran, to jest to jedna z głównych poszlak, która sugeruje nam, że coś z komputerem — a więc i dyskiem twardym — jest nie tak. 

Wreszcie, jeśli na urządzeniu znajdujemy aplikacje, których na sto procent tam nie instalowaliśmy, to może oznaczać to, że na dysku mamy już złośliwe oprogramowanie, które — za sprawą coraz większego obciążenia nośnika — w końcu doprowadzi do jego awarii.

Polecane aplikacje do odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku twardego

Na pewno warto zacząć od narzędzia o nazwie Recuva. To darmowe, świetne rozwiązanie, które może pomóc nam odzyskać ważne dla nas dane nie tylko z dysków HDD czy SSD, ale i z zewnętrznych kart pamięci, a nawet z pendrive’a. Możliwości tego narzędzia są ogromne i nie sposób wymienić ich wszystkich.

Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska

Ciekawym narzędziem jest też Disk Drill. Wyróżnia go kompatybilność z ekosystemem od Apple. Oznacza to, że z jego udziałem możemy odzyskać dane z komputera, który napędza Mac OS. To sztuczka, której wiele innych aplikacji nie potrafi. Darmowa wersja ma pewne ograniczenia, pośród których największym jest limit 100 MB odzysku danych. Jeśli straciliśmy sporo plików, konieczny może okazać się zakup wersji premium.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bardzo cenionym przez społeczność narzędziem jest też aplikacja TOKIWA Data Recovery. Doskonale sprawdzi się on w ekosystemie Windows. Niestety, ale z jego użyciem nie zdziałamy wiele, gdy pracujemy na Linuxie lub na Mac OS od Apple.

Alternatywne metody odzyskiwania danych

Na rynku można znaleźć wiele firm, które specjalizują się w odzyskiwaniu danych z uszkodzonych nośników. Bez względu na to, czy jest to dysk HDD, SSD czy eMMC. Dużej roli w ich pracy nie odgrywa też system operacyjny, na którym pracowaliśmy. Oczywiście są to usługi płatne. Cena rośnie wraz z liczbą gigabajtów, jakie mamy do odzyskania. 

Darmowym, a niezwykle skutecznym sposobem na ochronę naszych danych jest inwestycja w chmurę danych. Na rynku można odnaleźć wiele platform, które w pełni za darmo dają nam choćby 5 GB przestrzeni na nasze pliki. To w pełni wystarczająca ilość, jeśli pracujemy na przykład z dokumentami tekstowymi, choć — owszem — mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy będzie trzeba zainwestować nieco gotówki w większą ilość miejsca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!