Jak przechowywać dane z monitoringu?
Informacje, jakie są gromadzone przez monitoring — bez względu na to, czy jest to monitoring miejski, lokalny czy firmowy — mogą prowadzić do przetwarzania danych wrażliwych. W jaki sposób? Ponieważ przedstawione na nagraniach osoby można zidentyfikować. Jak więc przechowywać dane z monitoringu, by zachować zgodność z obowiązującymi przepisami?
- Mikołaj Frączak
- /
- 14 czerwca 2021
Co warto wiedzieć o monitoringu?
Technologia utrwalania obrazu z kamer nie jest niczym nowym. W wielu miastach w Polsce profesjonalny monitoring funkcjonował już w XX wieku. Zwykle prowadziły go jednostki miejskie, na przykład straże gminne lub policja, jednak zdarzały się też od tej reguły wyjątki.
Z biegiem czasu zaczęła rosnąć popularność sieci monitoringu zarządzanych przez wyspecjalizowane firmy ochroniarskie. Zysk z takiej inwestycji był dla przedsiębiorców całkiem duży. Odpadały im wydatki związane ze wdrożeniem infrastruktury technicznej oraz szeroko rozumiana logistyka.
To podwykonawca odpowiadał za analizę terenu, niwelowanie martwych punktów. Wreszcie, co było niezwykle ważne w pierwszych latach funkcjonowania takich sieci, koszt zatrudnienia pracownika także spadał na agencję ochroniarską.
Oznaczało to spore zyski, gdzie jedynym wydatkiem zazwyczaj była miesięczna opłata abonamentowa. Niektóre firmy wprowadziły nawet specjalne plany taryfowe. Zyskiem ukrytym, o jakim wiele firm nawet nie myślało, był brak konieczności gromadzenia cyfrowych zapisów obrazu z kamer. Te również przechowywał właściciel kamer i serwerowni.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje monitoringu?
Możemy wyróżnić monitoring z kamerami z ruchomymi głowicami oraz tradycyjny monitoring punktowy, czyli taki, gdzie kamerą nie można ruszać. Pokazuje ona zawsze ten sam wycinek obrazu na przykład z parkingu lub z naszego magazynu. Czasem co najwyżej można cyfrowo przybliżyć obraz.
Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska
Ze względu na dynamiczny wzrost znaczenia sieci monitoringu, tradycyjne kamery punktowe odchodzą już do lamusa. Dużą rolę w ciągłej modernizacji systemów kamer odgrywa też niska cena podzespołów oraz dynamiczny wzrost potencjału sztucznej inteligencji.
W jaki sposób jest ona zaprzęgnięta do pracy przy monitoringu? Pozwala na przykład na dynamiczne podążanie za obiektem, jaki znajduje się w polu widzenia kamery. Co więcej, jeśli kamera widzi kilka osób, a operator nie podejmie żadnej interakcji i nie pokieruje kamerą, to SI automatycznie wybiera tryb śledzenia tej osoby, która jej zdaniem zachowuje się podejrzanie.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak przechowuje się dane z monitoringu?
Przede wszystkim muszą być zgodne z polityką RODO. Dane muszą być więc odpowiednio zabezpieczone, a dostęp do nich powinny mieć tylko osoby upoważnione. Im ich będzie mniej, tym lepiej. Poza tym, na terenie objętym monitoringiem powinny znaleźć się tabliczki informacyjne z danymi o podmiocie przetwarzającym te informacje oraz dane teleadresowe.
Przyjmuje się, że dane z monitoringu są utrwalane na 30 dni, a po tym czasie są nadpisywane przez nowsze zapisy z kamer. Pamiętajmy też o tym, że na życzenie informacje z naszych kamer będą musiały być udostępnione na przykład policji. Ta jednak musi zwrócić się z odpowiednim wnioskiem na piśmie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?