Jak samodzielnie zainstalować VPN

Żyjemy w czasach, kiedy troska o naszą prywatność w sieci to zadanie absolutnie priorytetowe. Czy tego chcemy, czy nie, nasze życie w części już dawno przeniosło się do internetu. Skutkuje to tym, że coraz lepiej musimy chronić nasz cyfrowy ślad w cyberprzestrzeni. Narzędziem, które może w tym pomóc, jest VPN. Jak je samodzielnie zainstalować?

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 kwietnia 2021

Co to jest VPN?

Jest to skrót od Virtual Private Network, czyli po prostu prywatnej sieci internetowej. Jest to prosty, a zarazem niezwykle skuteczny sposób, by ukryć przed postronnymi osobami wiele danych na nasz temat. Dobre rozwiązania tego typu są szyfrowane, co jeszcze bardziej podnosi poziom cyfrowego bezpieczeństwa.

Mechanizm opiera się na dość prostym założeniu. Identyfikatorem komputera w sieci jest jego numer IP. Zwykle jest on nadawany indywidualnie. VPN ukrywa go, a następnie szyfruje dane i podmienia nasz adres IP w taki sposób, by ten wskazywał na przykład na inny kraj pochodzenia.

Rozszerzona rzeczywistość. Czy można na tym zarobić?Rozszerzona rzeczywistość. Czy można na tym zarobić?Michał Górecki

W Polsce nie ma to aż tak dużego znaczenia, jednak na świecie jest wiele państw, gdzie internet jest cenzurowany. Iran, Rosja czy Chiny to przykłady państw, które ograniczają dostęp do niektórych danych, jakie widzą ich obywatele. Dla takich osób VPN to często jedyne okno na świat, które pozwala zapoznać się z informacjami innymi od tych, które zaakceptował rząd.

Z usług VPN korzystają zresztą nie tylko osoby prywatne czy firmy, ale i rządy. Mimo tego, że jest to technologia bardzo dojrzała, zaawansowana oraz trudna do namierzenia, to nie można powiedzieć, że jej zablokowanie jest niemożliwe. W praktyce niektóre państwa nauczyły się blokować i takie połączenia z siecią.

Czy VPN jest płatny?

Na rynku można odnaleźć zarówno platformy płatne jak i darmowe. Można wyjść z założenia, że te płatne zapewnią nieco wyższy poziom bezpieczeństwa, jednak nie można też generalizować. Praktyka pokazuje, że niektóre darmowe VPN-y oferują bardzo dobry poziom bezpieczeństwa.

Na dziś dzień jest to zestaw narzędzi, które można pobrać na niemal wszystkie główne platformy na rynku. Od ekosystemu Apple, przez Windowsa po Androida. Oznacza to, że z VPN możemy korzystać zarówno na komputerach PC i laptopach, jak i na tabletach czy smartfonach.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak instalować VPN?

W obecnych czasach jest to dziecinnie proste zadanie. Nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, którą można porównać do umiejętności rodem z filmów o hakerach. W praktyce wystarczy tylko kilka minut, by cieszyć się ze skonfigurowanego klienta VPN.

Musimy pobrać interesującą nas aplikację i ją zainstalować. Kolejnym krokiem zwykle jest założenia konta oraz decyzja o tym, czy korzystamy z darmowego, czy płatnego pakietu. Po wszystkim musimy tylko zatwierdzić proces instalacji i cierpliwie poczekać. VPN będzie zainstalowany po paru minutach, o czym zresztą będzie informować nas odpowiednia ikona.

Warto wiedzieć, że niektóre przeglądarki, które troszczą się o bezpieczeństwo danych użytkownika, oferują domyślnie aktywny VPN, który jest w pełni darmowy. Taki tryb wspiera na przykład Opera. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!