Jak wyciekają tajemnice przedsiębiorstwa? Najsłabsze punkty

Mimo szeregu kosztownych zabezpieczeń oraz złożonych procedur, dane uważane za tajemnice przedsiębiorstwa mogą wyciekać przez szereg słabych punktów. Są one głównie powiązane z czynnikiem ludzkim. Jak tracimy tajemnice przedsiębiorstwa? Oto najczęstsze odpowiedzi ekspertów. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 września 2022

Czynnik ludzki – czynnik ryzyka

Pewien człowiek aplikujący na stanowisko związane z bezpieczeństwem w jednym z dużych przedsiębiorstw, tuż przed rozmową kwalifikacyjną zrobił proste doświadczenie. Przez kilka dni jeździł miejskim autobusem kursującym z, i do firmy w okolicach zakończenia i rozpoczęcia zmian. To wystarczyło, by słysząc rozmowy, lub ich urywki, sporo dowiedzieć się o działaniu przedsiębiorstwa, do którego złożył swoją aplikację. Jak zaznaczył, specjalnie nie musiał nikogo podsłuchiwać. Można było usłyszeń naprawdę wiele. A co gdyby zamiast niego, tym samym autobusem jechał człowiek z konkurencji?

Ta krótka historia pokazuje nam, jak często w prosty, banalny sposób, może dość do wycieku niektórych poufnych informacji istotnych dla konkurencji, potencjalnych inwestorów, czy kontrahentów. Czynnik ludzki zawsze był najsłabszym ogniwem całego procesu.

Kradzież w miejscu pracy. Czy mogę zwolnić pracownika?Kradzież w miejscu pracy. Czy mogę zwolnić pracownika?Michał Górecki


Aparat fotograficzny w telefonie a tajemnica przedsiębiorstwa

Coraz więcej firm zakazuje robienia sobie zdjęć przy stanowiskach pracy, szczególnie przy liniach produkcyjnych, w magazynach, a nawet biurach. Mimo że zawsze należy docenić identyfikowanie się miejscem pracy (to przecież cel wielu HR-owców), to jednak proste selfie, a dokładnie jego tło może być cenne dla konkurencji. Może rzeczywiście, jedno zdjęcie nie stanowi zagrożenia, jednak kilka, fotografii specjaliści od białego wywiadu łatwo mogą powiązać w całość, wyciągając szereg mniej lub bardziej trafnych wniosków. A tego przecież nie chcemy.

Aparat w telefonie, szczególnie prywatnym, to ogromne zagrożenie także w biurach. Można wyobrazić sobie nierzetelnego pracownika, który fotografując dokumenty, maile, grafiki, czy plany sprzedażowe, może je skutecznie wynieść z firmy. Nikomu takiej sytuacji nie życzymy. Zasada ograniczonego zaufania nie została jednak opisana bez powodu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Utrata sprzętu elektronicznego

Inną problematyczną sytuacją jest utrata sprzętu elektronicznego np. służbowego smartfona, laptopa, czy pendrive’a. M.in. z tego powodu warto wprowadzać szyfrowanie danych i wszelkie możliwe zabezpieczenia, które sprawią, że w przypadku kradzieży lub zgubienia sprzętu, lub nośnika danych, nawet 1 kB poufnych danych nie trafi niepowołane ręce. 

Praca zdalna 

Praca zdalna mimo swoich zalet posiada jedno zasadnicze zagrożenie. Pewna część danych i informacji jest przetwarzana stale poza siedzibą przedsiębiorstwa. Niedopuszczalne jest więc zabieranie do domu segregatorów z fakturami, czy innymi danymi. Wszelki sprzęt taki jak komputer, tablet, smartfon powinny być zabezpieczone, o czym pisaliśmy wyżej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!