Kradzież w miejscu pracy. Czy mogę zwolnić pracownika?

Trudno wyobrazić sobie dalszą współpracę z człowiekiem, który uszczupla mienie firmy poprzez kradzież narzędzi, surowców, czy wyrobów gotowych. Zwykle takie sytuacje kończą się zwolnieniem dyscyplinarnym. Trzeba jednak bardzo uważać w takiej sytuacji, by samemu nie złamać prawa.

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 września 2022

Kradzież pracownicza a Kodeks pracy

Zasadniczym przepisem regulującym postępowanie pracodawcy w przypadku kradzieży w miejscu pracy jest art. 52. §1 pkt 1 oraz 2 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym zapisem, Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku ciężkiego naruszenia przez zatrudnionego podstawowych obowiązków pracowniczych, a także popełnienia przez pracownika przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na danym stanowisku. Kluczowe jest jednak to, że przestępstwo albo musi być oczywiste, albo stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Kradzież danych z karty płatniczej. Jak się przed nią obronić?Kradzież danych z karty płatniczej. Jak się przed nią obronić?Michał Górecki


Pomówienie o kradzież w miejscu pracy

Absolutnie podstawą do zwolnienia bez wypowiedzenia z winy pracownika nie jest nieudowodniona wina pracownika. Zatem jeśli ktoś doniósł do przełożonego, że Kowalski ukradł narzędzia, ale nie ma na to żadnych dowodów, nie mamy podstaw do skorzystania z przytoczonego artykułu kodeksu pracy. Jeśli jednak zawiadomimy o podejrzeniu popełniania przestępstwa policję, a wyniku jej pracy uda się ustalić sprawcę i postawić go przed sądem, wówczas w przypadku wyroku skazującego, mamy prawo zwolnić pracownika-złodzieja. To samo dotyczy sytuacji, podczas której pracownik przyzna się w czasie przesłuchania do popełnienia przestępstwa. 

Trzeba jednak uważać, by samemu nie dopuścić się pomówienia niewinnego człowieka, lub pracownika, w stosunku do którego nie mamy żadnych dowodów winy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kiedy można zwolnić pracownika za kradzież? 

Na mocy przytoczonego przepisu zwolnienie na podstawie zacytowanego przepisu posiada istotne ograniczenie czasowe. Pracodawca może zwolnić pracownika w ciągu miesiąca od dnia uzyskania informacji o zdarzeniu, które w tym przypadku może być podstawą rozwiązania umowy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!