Kradzież w miejscu pracy. Czy mogę zwolnić pracownika?
Trudno wyobrazić sobie dalszą współpracę z człowiekiem, który uszczupla mienie firmy poprzez kradzież narzędzi, surowców, czy wyrobów gotowych. Zwykle takie sytuacje kończą się zwolnieniem dyscyplinarnym. Trzeba jednak bardzo uważać w takiej sytuacji, by samemu nie złamać prawa.
- Michał Górecki
- /
- 8 września 2022
Kradzież pracownicza a Kodeks pracy
Zasadniczym przepisem regulującym postępowanie pracodawcy w przypadku kradzieży w miejscu pracy jest art. 52. §1 pkt 1 oraz 2 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym zapisem, Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w przypadku ciężkiego naruszenia przez zatrudnionego podstawowych obowiązków pracowniczych, a także popełnienia przez pracownika przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na danym stanowisku. Kluczowe jest jednak to, że przestępstwo albo musi być oczywiste, albo stwierdzone prawomocnym wyrokiem.
Kradzież danych z karty płatniczej. Jak się przed nią obronić?Michał Górecki
Pomówienie o kradzież w miejscu pracy
Absolutnie podstawą do zwolnienia bez wypowiedzenia z winy pracownika nie jest nieudowodniona wina pracownika. Zatem jeśli ktoś doniósł do przełożonego, że Kowalski ukradł narzędzia, ale nie ma na to żadnych dowodów, nie mamy podstaw do skorzystania z przytoczonego artykułu kodeksu pracy. Jeśli jednak zawiadomimy o podejrzeniu popełniania przestępstwa policję, a wyniku jej pracy uda się ustalić sprawcę i postawić go przed sądem, wówczas w przypadku wyroku skazującego, mamy prawo zwolnić pracownika-złodzieja. To samo dotyczy sytuacji, podczas której pracownik przyzna się w czasie przesłuchania do popełnienia przestępstwa.
Trzeba jednak uważać, by samemu nie dopuścić się pomówienia niewinnego człowieka, lub pracownika, w stosunku do którego nie mamy żadnych dowodów winy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Kiedy można zwolnić pracownika za kradzież?
Na mocy przytoczonego przepisu zwolnienie na podstawie zacytowanego przepisu posiada istotne ograniczenie czasowe. Pracodawca może zwolnić pracownika w ciągu miesiąca od dnia uzyskania informacji o zdarzeniu, które w tym przypadku może być podstawą rozwiązania umowy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?