Jak zainstalować Linuxa?

Linux to oprogramowanie, które kusi wiele osób. Rozwijane jest od lat 90. XX wieku, a jednak wciąż uchodzi za niszowe. Paradoksalnie, to właśnie Linux napędza sporą część serwerów, dzięki którym każdego dnia możemy czytać duże, ogólnopolskie serwisy informacyjne. Jak na naszym komputerze zainstalować Linuxa?

  • Michał Górecki
  • /
  • 22 września 2021

Instalacja Linux — co trzeba wiedzieć?

Na pewno warto poświęcić nieco czasu dystrybucji tego oprogramowania i zasadom, jakie im towarzyszą. Są one zupełnie inne niż te, do jakich przyzwyczaił nas ekosystem Windows, czyli najpopularniejsze na świecie oprogramowanie na urządzenia stacjonarne. 

Przede wszystkim, zdecydowana większość dystrybucji Linux jest dostępna na zasadach licencji GPL, czyli za darmo. Można pobrać oprogramowanie i korzystać z niego legalnie zarówno w domu, jak i w firmie, a więc w celach komercyjnych.

Warto jednak pamiętać o tym, że jest tutaj kilka wyjątków, dlatego też zawsze warto dokładnie sprawdzić, czy konkretna dystrybucja tego oprogramowania dostępna jest za darmo w stu procentach dla wszystkich, bez względu na model biznesowy.

Może to pomóc uniknąć kłopotów w razie kontroli legalności oprogramowania ze strony urzędów skarbowych, które czasem zdarzają się w wielu firmach w całej Polsce. Oprogramowanie GPL to świetne rozwiązanie, a Linux jest najlepszym możliwym wyborem, na jaki można się zdecydować.

Proces instalacji Linuxa

Użytkownik ma co najmniej kilka prostych metod, by szybko zainstalować “Tuxa” na swoim komputerze. Tradycyjna, sprawdzona i uwielbiana przez wielu, zwłaszcza za ogromną intuicyjność i prostotę w działaniu, to pobranie obrazu systemu z sieci i nagranie go na płytę DVD jako plik.iso. Później trzeba już tylko włożyć płytę do tacki DVD w urządzeniu, zresetować urządzenie i postępować zgodnie ze wskazówkami widocznymi na ekranie.

Bardzo podobnie można wypowiedzieć się o tak zwanych bootowalnych pendrive’ach. Na początku usuwamy dane z naszego pendrive’a i formatujemy go zgodnie z wytycznymi. Kolejnym krokiem jest wejście do BIOS-u, zaznaczenie opcji wczytania nośnika z dysku zewnętrznego, wsunięcie pendrive’a i zresetowanie komputera. 

Redukcja personelu. O czym pamiętać?Redukcja personelu. O czym pamiętać?Martyna Kowalska

Można skorzystać też z tak zwanych dystrybucji w wersji Live. Zdecydowana większość instalacji będzie wtedy odbywać się w tle, a my możemy nawet spokojnie wykonywać swoje zadanie na komputerze. Lepiej jednak nie pracować wtedy nad ważnymi tematami, bo urządzenie kilka razy będzie się resetować.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto obalić też mit, jakoby instalacja Linuxa była trudna i wiązała się z koniecznością wpisywania wielu trudnych komend w terminalu. To mit. Niemal każda dystrybucja ma interfejs graficzny, co oznacza, że cały proces jest bardzo podobny do tego, jaki oferuje Windows. Instalatory w pełni wspierają też język polski.

Czy można mieć na komputerze Linuxa i Windows?

Tak, jak najbardziej, nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się dobrodziejstwami obu tych platform i na przykład na Linuxie pracować (system świetnie sprawdzi się wśród administratorów sieci i programistów) a na Windowsie grać w ulubione gry. To rozwiązanie znane i działające na rynku od lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: linux

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!