Jak zmienić IP komputera?

IP komputera wskazuje między innymi jego lokalizację, czyli miejsce, z którego się łączymy. Czasem przydaje się możliwość zmiany tego parametru. Jak zmienić IP komputera?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 grudnia 2022

IP komputera określa dokładnie z jakiego urządzenia łączymy się korzystając z sieci. To pomocne np. podczas realizacji kampanii reklamowych opartych na lokalizacji. To też możliwość ograniczania ruchu internetowego w określonych miejscach. Może tak być chociażby w przypadku transmisji sportowych czy dostępu do serwisów VOD. W niektórych krajach określone filmy czy programy nie są dostępne. Można to zrobić poprzez analizę IP

Jak zmienić IP?

Warto wiedzieć, że da się zmienić IP, czyli skorzystać z możliwości wskazania innej lokalizacji danej maszyny. Niektórzy korzystają z tej funkcjonalności po to by zachować prywatność w sieci. Jeśli bowiem nie zmieniamy IP łatwo można stwierdzić, z jakiego miejsca łączymy się z siecią. Dzięki IP, jak już wspomnieliśmy może dość do blokady konkretnych treści ze względu na nasze aktualne położenie. Dotyczy to przede wszystkim serwisów streamingowych, które muszą wprowadzać ograniczenia w tym zakresie ze względu na licencje. Żeby obejrzeć takie treści trzeba zmienić lokalizacją urządzenia, poprzez ingerencję w IP.

Jak zmienić lokalizację IP urządzenia?

Najłatwiejszym sposobem na zmianę lokalizacji IP jest skorzystanie z VPN – Virtual Private Network, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Połączenie poprzez VPN pozwala ukryć prawdziwy adres IP i zastąpić go innym. Dzięki temu można bez problemu ustawić polską lokalizację IP, przebywając za granicą – lub lokalizację innego kraju, chcąc obejrzeć niedostępny w Polsce program.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dodatkowo VPN szyfruje transmisję. Pozwala to na anonimowość w sieci i zwiększa poziom bezpieczeństwa. Chronimy dzięki temu dane osobowe, hasła czy dostęp do kont bankowych przez internet.

Jak zmienić lokalizację IP przez VPN?

Korzystanie z programów VPN jest zazwyczaj bardzo proste i intuicyjne. Często tego typu usługi są oferowane na zasadzie subskrypcji za określoną kwotę co miesiąc. Dokładny proces zależy od wybranego programu, jednak przeważnie wygląda bardzo podobnie – wystarczy pobrać i uruchomić oprogramowanie, a następnie wybrać wskazaną lokalizację w odpowiednim menu.

VPN pozwala nam wybrać dowolny kraj. Przełącza potem ruch na taki z wybranego kraju. Mówiąc inaczej, jeśli jesteśmy w Polsce, ale zmienimy poprzez VPN lokalizację np. na USA czy Niemcy, to sieć będzie interpretowała zapytania z naszego komputera, jako te pochodzące z USA czy Niemiec.

Na rynku jest dostępnych bardzo dużo programów VPN. Skuteczność ich działania zależy jednak od szybkości i przepustowości danej sieci. Wszystko dlatego, że VPN jest rodzajem tunelu, tamy, przez który musi przejść ruch internetowy, a to sprawia, że zarówno stare, mało nowoczesne komputery, jak i niezbyt nowe sieci internetowe znacząco mogą utrudnić korzystanie z internetu jeśli zdecydujemy się na VPN

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: vpn

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!