Jaki rodzaj oświetlenia warto zamontować w biurze?

Wbrew temu, co wydawać by się mogło wielu właścicielom firm, jednym z kluczowych elementów urządzenia biura, jest troska o należyte oświetlenie. Wpływa ono na wiele kwestii związanych z modelem pracy, a pośrednio oddziałuje nawet na zdrowie. Jakie oświetlenie do biura warto wybrać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 5 września 2021

Czym powinno wyróżniać się dobre oświetlenie w biurze?

Bez wątpienia trzeba wskazać na jego jasność barwową. Im jaśniejsze oświetlenie, tym lepiej. Ludzkie oko źle radzi sobie z pracą przy ekranie komputera, jeśli wokół nas świeci się ciepłe “żółte” światło lub szara biel. Nie są to dla naszego oka dobre warunki pracy.

Kluczową rolę odgrywa tutaj plamka żółta oraz coraz większa popularność czarnych motywów kolorystycznych na ekranach naszych laptopów, komputerów czy smartfonów. Jeśli pracujemy na energooszczędnym, czarnym motywie kolorystycznym, to wręcz zalecane jest, by oświetlenie wokół nas było możliwie jasne.

Kolejna kwestia, na jaką wciąż zbyt mało osób kładzie duży nacisk, to odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych. Czasy, kiedy na całe biuro wystarczały dwa-trzy takie punkty już dawno minęły. Obecnie mamy do dyspozycji bardzo wiele możliwości w zakresie odpowiedniej aranżacji przestrzeni.

Światło powinno być jednym z jej fundamentów. To tak samo ważny element pracy, jak biurko, komputer czy szafa na dokumenty. Punkty świetlne powinny być tak ulokowane, by w żadnej części biura nie było zbyt ciemno. Można powiedzieć, że oświetlenie powinno być równomierne wszędzie tam, gdzie pracują ludzie.

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać? 

Era świetlówek rtęciowych, które wygryzły tradycyjne już “punkty cieplne” dawno minęła. Szybko okazało się, że żywotność takiej technologii nie jest najwyższa, a na dodatek rtęć i związane z nią chemikalia — w razie stłuczenia świetlówki — mogą być wielkim problemem.

Monitoring GPS a przepisyMonitoring GPS a przepisyRafał Stępniewski

Od kilku lat rośnie rozpoznawalność i renoma oświetlenia LED-owego. Jest ono o wiele bezpieczniejsze, a na dodatek jego pobór mocy zazwyczaj jest o wiele mniejszy niż innych, alternatywnych rodzajów oświetlenia, z jakimi spotykamy się w wielu różnych sklepach.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ciekawym pomysłem, który warto wdrożyć w firmie są tak zwane panele LED-owe. Emitują one jasne, odpowiednie dla naszego oka, oświetlenie, a na dodatek jeden taki panel jest w stanie pokryć całkiem spory obszar. Może więc okazać się, że w biurze, gdzie siedzi 6-8 pracowników, w pełni wystarczą cztery takie panele. 

Czy warto inwestować w inteligentne oświetlenie w firmie?

Tak, zdecydowanie. To przyszłość, która już dziś nie kosztuje wiele. Podstawową żarówkę LED, która ma wiele funkcji smart i pozwala na zintegrowanie jej z aplikacją na smartfonie lub z HUB-em, można kupić za około 50 złotych. To dobra cena.

Wiele wskazuje na to, że z roku na rok to właśnie ten standard będzie zdobywał sobie coraz większą popularność. Co warto podkreślić, inteligentne oświetlenie może emitować zarówno tradycyjne “białe” światło, jak i oświetlenie RGB, gdzie w pełni możemy regulować kolor. Czasem żarówka może więc świecić na czerwono, a kiedy indziej w odcieniach błękitu czy zieleni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!