Przystawka smart TV: czym jest i jak działa?

Wielu posiadaczy starszych telewizorów, które nie mają rozbudowanego systemu operacyjnego, chciałoby uzyskać dostęp do takich narzędzi, jak aplikacje VOD czy choćby YouTube. Czy to możliwe?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 września 2021

Czym jest i jak działa przystawka smart TV?

To najprostszy sposób, by każdy stary telewizor, który nie ma funkcji smart, szybko “przerobić” na inteligentny, czyli taki, który bardzo dobrze radzi sobie z obsługą dedykowanych aplikacji zewnętrznych. Można tu wskazać na przykład na usługi VOD, jak Netflix, HBO GO czy Prime Video. 

Dedykowana przystawka smart TV to zewnętrzne urządzenie, które podpinamy do naszego telewizora poprzez port HDMI. Jest to jednocześnie główny wymóg techniczny dla takich urządzeń. Jako że większość telewizorów ma co najmniej jeden taki port, oznacza to, że szybko można podłączyć w ten sposób przystawkę. 

Poza tym użytkownik musi jeszcze zapewnić dostęp do źródła zasilania. Całą resztą nie trzeba się martwić, gdyż obsługa urządzenia odbywa się z użyciem drugiego pilota. Wybrani producenci przystawek smart-TV często dostarczają tak zwany pilot dwustronny, gdzie po zewnętrznej stronie mamy pełną klawiaturę QWERTY.

To bardzo użyteczne rozwiązanie, które znacznie skraca czas niezbędny na wpisywanie na przykład tytułu ulubionego filmu czy serialu, jaki chcemy zobaczyć. Do urządzeń z tego segmentu rynku coraz śmielej przebijają się też piloty z przyciskiem wyszukiwania głosowego.

Jaki system operacyjny napędza przystawki smart TV?

W zdecydowanej większości przypadków jest to Android TV. To w pewnym sensie rozwinięcie czystego Androida, którego design oraz funkcje zostały specjalnie dopasowane w taki sposób, by jak najlepiej sprawdzały się w nawigacji z wykorzystaniem pilota.

Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Urządzenia mobilne. Jak ochronić je przed kradzieżą?Martyna Kowalska

Od 2019 roku interfejs był poddawany coraz dalej idącym modyfikacjom. Obecnie całość bazuje na przewijanych od lewej do prawej rzędach oraz na kolumnach, co znacznie skraca czas niezbędny na dotarcie do wybranych aplikacji. 

Warto też podkreślić, że Google dba o rozwój tego oprogramowania. Duże aktualizacje, które poprawiają bezpieczeństwo oraz dodają kompatybilność z innymi narzędziami producenta, wydawane są dość często, zazwyczaj raz na kwartał, czasem nawet częściej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bez wątpienia jest to dobra wiadomość dla osób, które boją się o swoje bezpieczeństwo i potencjalne wycieki danych. Pamiętajmy o tym, że przystawka smart TV jest podłączona do internetu, dlatego też kwestii bezpieczeństwa danych nie powinno się bagatelizować.

Czy przystawka smart TV to zakup opłacalny?

Bez wątpienia tak. Jest to najtańsza alternatywa, jaką mają do swojej dyspozycji osoby, które chcą uczynić swój telewizor “smart”. Dużo mówi już prosta kalkulacja: tani, a całkiem dobry telewizor z funkcjami smart to wydatek zbliżony do 2,5 tysiąca złotych.

Za sensowną przystawkę, która oferuje wiele funkcji, a na dodatek ma dobre podzespoły techniczne, przyjdzie nam zapłacić nie więcej niż 300-400 złotych. To znacząca przebitka, co sprawia, że dla osób, które nie lubią wydawać zbyt dużo pieniędzy, jest to opcja, którą na pewno warto zainteresować się na poważnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!