Jakie znaczenie ma Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej?

Nowa ustawa ma poprawić bezpieczeństwo SMS-ów, połączeń telefonicznych i otrzymywanych maili. Co niesie za sobą ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 1 grudnia 2023

Ustawa o zwalczaniu nadużyć 

Oszustwa, phishing, fałszywe strony – to tylko niektóre z problemów, które mogą nas spotkać w dzisiejszym, scyfryzowanym świecie. W odpowiedzi na te wyzwania, właśnie przyjęto ustawę o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Ta ma za zadanie zwiększyć nasze cyberbezpieczeństwo. 

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wyjaśnia, że nowa ustawa to odpowiedź na zagrożenia takie jak oszustwa telefoniczne, SMS-owe, phishingowe maile i fałszywe strony internetowe. Dzięki niej działania przestępców mają być bardziej utrudnione, a ich skuteczność ograniczona.

Adam Marczyński z NASK podkreśla, że ustawa sankcjonuje skuteczne rozwiązania już istniejące, takie jak lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Wprowadza też nowe narzędzia, które mają jeszcze bardziej poprawić poziom bezpieczeństwa online.

Jakie zmiany wprowadza ustawa?

Według ustawy dzięki nowemu numerowi do zgłaszania podejrzanych wiadomości (8080) oraz listom wzorców złośliwych SMS-ów, obywatele i operatorzy telekomunikacyjni będą mogli lepiej chronić się przed oszustwami.

Ponadto utworzona lista numerów instytucji publicznych ma pomóc w identyfikacji prawdziwych połączeń i blokadzie tych fałszywych. Co więcej – dostawcy usług pocztowych będą musieli stosować zaawansowane mechanizmy weryfikacji nadawcy i zapewnić możliwość uwierzytelniania wieloskładnikowego.

Dodatkowo zgodnie z ustawą lista ostrzeżeń CERT Polska zyskuje moc prawną, co ma pozwolić na skuteczniejsze blokowanie niebezpiecznych domen. Warto podkreślić, że Sebastian Kondraszuk z CERT Polska wyraża satysfakcję, że rozwiązania opracowane przez jego zespół zostały uznane za skuteczne i włączone do ustawy.

Ministerstwo Cyfryzacji przesuwa termin wdrożenia e-DoręczeńMinisterstwo Cyfryzacji przesuwa termin wdrożenia e-DoręczeńJoanna Gościńska

Jednak ze strony operatorów telekomunikacyjnych pojawiają się głosy, że ustawa ma praktycznie całkowicie przerzucić ciężar odpowiedzialności na firmy, jeszcze mocniej regulując ten rynek. Jak finalnie będzie to wyglądać w praktyce – wkrótce się przekonamy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!