Jest tunel na Zakopiance. Ale czy jest też zasięg? (WIDEO)

Do Zakopanego dojedziemy już szybciej za sprawą tunelu w miejscowości Naprawa (Małopolskie) na słynnej Zakopiance. Jak się okazuje, dla niektórych użytkowników telefonii komórkowej przejazd w tym miejscu nie oznacza zerwania zasięgu. O łączność w tym miejscu zadbał już Orange Polska.

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 listopada 2022

Zasięg 4G w tunelu

Kierowcy i pasażerowie jadący otwartym w miniony weekend tunelu na Zakopiance nie muszą się martwić o zasięg. Przynajmniej ci, którzy posiadają telefony w sieci Orange. Operator zadbał, by od pierwszego dnia działania przejazdu, w wydrążonym pod górą tunelu zachowana była łączność telefoniczna. Spółka Orange zapewniła w tym miejscu niezbędną infrastrukturę pracującą w technologii LTE (4G), 3G oraz podstawową 2G. 

Jak działa telefonia komórkowa w tunelu?

Technicy i inżynierowie pomarańczowego operatora rozmieścili dwa sektory stacji bazowej po przeciwnych stronach tunelu. „Każdy z nich składa się z anteny zewnętrznej zainstalowanej przed wjazdem do tunelu od strony Krakowa lub Nowego Targu oraz czterech anten zamocowanych wewnątrz tunelu. Anteny obsługują pasma o częstotliwości GU900 (dla 2G i 3G) oraz L800 dla (4G LTE)” – wyjaśnia Orange Polska w komunikacie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wyzwania technologiczne związane z zapewnieniem łączności w tunelu

Bartosz Dorowski z Orange Polska, który brał udział w tworzeniu instalacji, wspomina o konstrukcyjnych ograniczeniach, które utrudniają użytkowanie sieci komórkowej, poprzez tłumienie sygnału. Wyzwaniem było więc zapewnienie jak największego pokrycia na całej długości tego tunelu. Mówimy o 2 km. Zgodnie z zasadami fizyki, im niższa częstotliwość, tym lepsza propagacja, czyli zjawisko rozchodzenia się fal z przestrzeni, dlatego wzięto to pod uwagę podczas prac nad zasięgiem w tym miejscu. 

Tunel na Zakopiance

Przypomnijmy, dwukilometrowy tunel w okolicach miejscowości Naprawa, jest jedną z kluczowych inwestycji na zakopiance prowadzącej z Krakowa na Podhale. Został on otwarty dla ruchu 12 listopada 2022 roku. 

ZDJĘCIE I FILM POCHODZĄ Z KOMUNIKATU PRASOWEGO GDDKiA | FOT. KRZYSZTOF NALEWAJKO / GDDKiA

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!