KE pyta Metę i TikToka jak zapobiegają dezinformacji
Wojna między Izraelem a Hamasem toczy się również na platformach społecznościowych. Unia Europejska pyta TikToka i Mete o to, jak starannie przestrzegają nowej ustawy o usługach cyfrowych.

- Joanna Gościńska
- /
- 8 listopada 2023
Unia pyta
Unia Europejska po raz kolejny chce, aby platformy społecznościowe przestrzegały nowej ustawy o usługach cyfrowych (DSA). Dlatego po raz kolejny UE wysyła oficjalne pisma do Mety i TikToka, z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób radzą sobie z napływem fałszywych informacji w kontekście konfliktu Izraela z Hamasem.
Wiele raportów wskazuje na to, że media społecznościowe są wykorzystywane do wzmacniania propagandy. Co więcej, bojownicy Hamasu, włamują się na konta swoich ofiar, aby dzielić się niepokojącymi treściami.
Unia nie chce dezinformacji
Urzędnicy UE, zgodnie z bardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi DSA, chcą dopilnować, aby główne platformy internetowe pracowały nad rozwiązaniem tego problemu. Unia chce, aby ograniczyć wykorzystanie aplikacji społecznościowych jako broń i szkodliwe narażenie europejskich użytkowników.
Jak przekazuje BBC, „Obie firmy mają tydzień na udzielenie odpowiedzi. Zgodnie z nowymi przepisami technologicznymi UE może wszcząć formalne dochodzenie, jeśli nie będzie usatysfakcjonowana odpowiedziami”.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jeśli Meta oraz TikTok nie zareagują na pismo z unijnych urzędników, grozi im kara pieniężna w wysokości 6 proc. całkowitego globalnego obrotu każdej platformy.
Media społecznościowe w centrum konfliktu
Światowe media zauważają, że obie strony konfliktu od soboty bardzo silnie wykorzystują media społecznościowe w działaniach z zakresu wojny informacyjnej. Platformy takie jak m.in. TikTok i Instagram, służą temu celowi najlepiej — to właśnie na nich materiały wideo rozprzestrzeniają się najszybciej i docierają do największej liczby osób.
Korzystają z nich nie tylko podmioty angażujące się w działania dezinformacyjne, ale również oficjalni przedstawiciele obu stron. W przypadku władz Izraela, na oficjalnych kontach administracji państwowej można znaleźć wiele postów informujących o tym, że kraj znalazł się „w stanie wojny”, zamieszczane są tam także nacechowane emocjonalnie wpisy pokazujące, iż atak Hamasu praktycznie zniszczył „normalne życie”.
10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska
Co ciekawe, profile związane z Hamasem, który uznawany jest za organizację terrorystyczną, były do tej pory blokowane przez wiele platform społecznościowych — również przez X, który od przejęcia przez Elona Muska jest o wiele słabiej moderowany, niż inne sieci.
Wojna Izraela z Hamasem
Wojna pomiędzy Izraelem a palestyńskim ugrupowaniem Hamas, kontrolującym Strefę Gazy, rozpoczęta militarnym atakiem członków zbrojnego skrzydła Hamasu na terytorium Izraela, przeprowadzonym 7 października 2023 roku, dzień po 50. rocznicy wybuchu wojny Jom Kipur i zakończeniu święta Sukkot.
Facebook i Instagram płatne od listopadaJoanna Gościńska
Hamas nadał swojej operacji kryptonim „Burza Al-Aksa”. W odpowiedzi na palestyński atak, izraelskie wojsko rozpoczęło operację „Żelazne Miecze”, polegającą na nalotach na cele wojskowe, cywilne i placówki humanitarne w Strefie Gazy i walce z bojownikami Hamasu na południu Izraela. Zarówno działania Hamasu, jak i izraelskiego wojska spowodowały śmierć setek ludzi po obu stronach konfliktu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?