Korzystałeś z viaTOLL? Albo odzyskasz pieniądze teraz, albo przepadną!

Jeszcze tylko do 30 września 2022 r. można odzyskać pieniądze z wygaszonego niemal równo rok temu systemu opłat drogowych viaTOLL. Mówimy o kaucjach za urządzenia pokładowe viaBOX, a także pieniędzy, które w trakcie korzystania z viaTOLL zdeponowaliśmy w systemie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 września 2022

Zwrot z viaTOLL – ostateczny termin

Zgodnie z ustalonymi w ustawie zasadami, o pieniądze z kaucji za urządzenia oraz umów z viaTOLL można się upomnieć najpóźniej do 30 września 2022 roku. To właśnie tego dnia minie równy rok od chwili, kiedy stary system został zastąpiony przez zdecydowanie nowocześniejsze rozwiązanie działające pod nazwą e-TOLL.

Prawodawcy wyszli najwyraźniej z założenia, że rok to wystarczający czas na to, aby ostatecznie rozliczyć się z wygaszonym systemem.

Na jakich zasadach rozliczyć się z viaTOLL?

Zasady, na których można ostatecznie rozliczyć się z viaTOLLem określiła Ustawa z 6 maja 2022 roku o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Konkretnie mówimy tu o artykule 12. Pełna treść jest dostępna pod tym linkiem: Dz.U. z 2020 r. poz. 1087 ze zm.

Z przytoczonego aktu prawnego wynika, że jeśli spóźnimy się i wystąpimy o własne pieniądze po 30 września 2022 r., nie odzyskamy środków. Po prostu będą przeznaczone na cele drogowe z mocy prawa. 

MF ostrzega przed fałszywymi e-mailami wymuszającymi płatność w viaTOLLMF ostrzega przed fałszywymi e-mailami wymuszającymi płatność w viaTOLLMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


Jak wnioskować o zwrot pieniędzy z viaTOLL?

O zwrot środków możemy aplikować zdalnie, z własnego domu, czy biura. Wystarczy komputer połączony do internetu, a także aparat fotograficzny np. w telefonie.

Na początek klikamy w ten link. Wówczas zostaniemy przekierowani do formularza w formacie pdf. Oprócz jego wypełnienia, konieczne jest wykonanie zdjęcia urządzenia OBU. Na fotografii musi być widoczny kod kreskowy na naklejce. Wypełniony dokument oraz zdjęcie należy wysłać na adres  [email protected].

Powyższa instrukcja dotyczy kaucji za urządzenie. Jednak niemal bliźniaczo wygląda proces wnioskowania o zwrot środków zdeponowanych w systemie z tytułu umów. Wówczas wypełniamy tylko formularz znajdujący się tutaji wypełniamy go. To wszystko.

Istnieje także możliwość złożenia dyspozycji zwrotu kaucji lub salda na Internetowym Koncie Klienta, poprzez znajdującą się tam zakładkę „Komunikaty”. 

Pieniądze z viaTOLL na e-TOLL

Prawo dopuszcza także ewentualność przeksięgowania środków ze starego systemu na konto rozliczeniowe w e-TOLL. Jeśli podejmiemy taką decyzję, konieczne jest wypełnienie tego formularza . W następnym kroku, należy wysłać go na adres [email protected]. Również w tym przypadku konieczna jest fotografia urządzenia pokładowego OBU z widocznym kodem kreskowym, ale tylko wtedy, kiedy nasz wniosek dotyczy również kaucji za urządzenie pokładowe. 

Sprawę można także sfinalizować w Miejscu Obsługi Klienta e-TOLL. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!