Kto potwierdza bezpieczeństwo przeciwpożarowe?

Analiza ryzyka wystąpienia pożaru ma dla wielu firm czy instytucji zaufania publicznego bardzo duże znaczenie. W pewnym sensie może ona determinować niektóre procesy, jakie zachodzą w firmach. Warto dokładnie przyjrzeć się przepisom prawa, by wiedzieć, kto i na jakiej zasadzie potwierdza bezpieczeństwo przeciwpożarowe w firmie.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 marca 2021

Kto potwierdza bezpieczeństwo przeciwpożarowe w firmie?

Do tego typu danych można podejść dwutorowo. Z jednej strony, dużą rolę odgrywa tutaj właściciel budynku, a z drugiej, bardzo mocną pozycję mają strażacy z lokalnej straży pożarnej. Warto w tym celu zapoznać się m.in. z Ustawą o Ochronie Przeciwpożarowej z 24 sierpnia 1991 roku z późniejszymi zmianami.

Dlaczego ten dokument jest tak ważny? Można powiedzieć, że jest on potwierdzeniem intencji, jaką powinien kierować się właściciel nieruchomości, iż jest on zobligowany do zapewnienia osobom przebywającym na terenie budynku pełnego bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Bez tego dokumentu nie można też zmienić sposobu użytkowania budynku. Jeśli więc chcemy przerobić starą fabrykę na nowoczesne lofty mieszkalne lub zagospodarowujemy starą halę na sklep wielkopowierzchniowy, to bez potwierdzenia bezpieczeństwa PPOŻ nie będzie możliwe ukończenie tego zadania.

Co definiuje bezpieczeństwo przeciwpożarowe?

Jego zakres jest dość szeroki. Można wyjść z założenia, że na bezpieczeństwo PPOŻ składa się zgodne z przepisami prawa oznaczenie ścieżek ewakuacyjnych, wliczając w to ich odpowiednie oznakowanie czy zapewnienie drożności korytarzy. Chodzi tu o to, by ścieżka ewakuacyjna nie była na przykład zastawiona starymi meblami, które spowalniają proces ewakuacji budynku.

Różne typy działalności i lokali użytkowych muszą spełnić też inne wytyczne w zakresie dostępu do gaśnic. Warto podkreślić, że rodzaj gaśnicy także może być bardzo mocno powiązany ze specyfiką działalności firmy. Czasem wymagana będzie gaśnica pianowa, a kiedy indziej taka, która świetnie radzi sobie na przykład z chemikaliami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kto potwierdza bezpieczeństwo przeciwpożarowe?

Co do zasady, opinia może być wydana przez kilka różnych osób. Ustawodawca wymienia w tym gronie między innymi osoby o wykształceniu średnim, które jednocześnie mają uprawnienia inspektora ochrony PPOŻ, a także absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Dokument może też zostać zatwierdzony przez techników pożarnictwa. Jest to termin dość szeroki, dlatego warto dodać, że w tym gronie znajdują się między innymi osoby, które ukończyły specjalistyczne szkoły dla aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, jakie znajdują się w Krakowie czy w Poznaniu.

Bardzo dużą rolę odgrywa dokument zdawczo-odbiorczy. Musi na nim być podane imię i nazwisko osoby przeprowadzającej kontrolę, a także data jej przeprowadzenia i szczegółowy zakres, jaki został poddany ocenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Firmy, które otrzymały ocenę pozytywną, wolną od zastrzeżeń, „zatwierdzają” dokument podpisem, uzyskując jednocześnie od kontrolera jego kopię. Jeśli jednak nie zgadzamy się z ewentualnymi uwagami, przysługuje nam prawo do odwołania od takiej decyzji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: PPOŻ

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!