Kto zaatakował stronę polskiego Senatu?
Błąd 502 – m.in. taki komunikat pojawiał się na ekranach internautów, którzy chcieli wejść na stronę internetową izby. Z wypowiedzi samego marszałka Senatu wynika, że nie był to przypadek, a izba wyższa parlamentu padła ofiarą ataku hakerskiego.
- Mikołaj Frączak
- /
- 27 października 2022
Hakerzy vs. Senat RP
Kiedy w czwartek (27.10) około godziny 10:30 rano pojawiła się informacja o tym, że strony internetowe Senatu RP nie działają, przez głowę wielu osób, przeszło pytanie, czy mógł być to atak hakerski. Żyjemy przecież w trudnych czasach, w których zagrożeń cybernetycznych jest cała masa. Wątpliwości potwierdził marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który przyznał, że w czwartkowe przedpołudnie faktycznie doszło do ataku hakerskiego na strony internetowe wyższej izby polskiego parlamentu.
Zagrożenie ze strony rosyjskich hakerów?
Kierunek, z którego strona internetowa Senatu mogła być zaatakowana, również nasuwa się sam, choć na to na razie żadnych dowodów nie ma. Niektórzy twierdzą, że atak w sieci mógł być odpowiedzią rosyjskich hakerów na przegłosowaną uchwałę, która ogłasza władze Federacji Rosyjskiej jako „reżim terrorystyczny”. Nikt, nawet marszałek Senatu nie wyklucza, że mogła to być albo jakaś zaplanowana strategia, albo po prostu przypadek.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
???????????????????? Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski @ZelenskyyUa wyraził wdzięczność za przyjęcie przez #SenatRP uchwały o uznaniu Rosji za reżim terrorystyczny.???? „Takie akty powinny zostać uchwalone przez większość państw na świecie” – podkreślił.
— Senat RP ???????? (@PolskiSenat) October 27, 2022
????️???? pic.twitter.com/eVRLPA0Mwn
Wojna sprzyja cyberatakom
Od momentu agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku faktycznie notowanych jest coraz więcej ataków zarówno w Polsce jak i w innych krajach zachodnich, o które podejrzewa się rosyjskich hakerów. I jak to zwykle bywa na wojnie, pojawiają się ataki i odpowiedzi na nich. Do historii przejdą z pewnością spektakularne działania odwetowe ukraińskich i europejskich hakerów, którzy np. włamali się na serwery rosyjskiej, reżimowej telewizji i ingerowali w treści, jakie pojawiały się na ekranach odbiorców. Chodzi np. o publikowanie informacji o rzeczywistych działaniach Kremla na Ukrainie, ludobójstwie oraz wysokich stratach, jakie ponosi strona rosyjska.
Eksperci zalecają maksymalne zabezpieczanie swoich stron, profili w mediach społecznościowych oraz skrzynek mailowych. Warto, szczególnie teraz zainwestować w backup treści oraz strategicznych zasobów, jakimi dysponujemy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?