Kto zaatakował stronę polskiego Senatu?

Błąd 502 – m.in. taki komunikat pojawiał się na ekranach internautów, którzy chcieli wejść na stronę internetową izby. Z wypowiedzi samego marszałka Senatu wynika, że nie był to przypadek, a izba wyższa parlamentu padła ofiarą ataku hakerskiego.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 października 2022

Hakerzy vs. Senat RP 

Kiedy w czwartek (27.10) około godziny 10:30 rano pojawiła się informacja o tym, że strony internetowe Senatu RP nie działają, przez głowę wielu osób, przeszło pytanie, czy mógł być to atak hakerski. Żyjemy przecież w trudnych czasach, w których zagrożeń cybernetycznych jest cała masa. Wątpliwości potwierdził marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który przyznał, że w czwartkowe przedpołudnie faktycznie doszło do ataku hakerskiego na strony internetowe wyższej izby polskiego parlamentu. 

Zagrożenie ze strony rosyjskich hakerów?

Kierunek, z którego strona internetowa Senatu mogła być zaatakowana, również nasuwa się sam, choć na to na razie żadnych dowodów nie ma. Niektórzy twierdzą, że atak w sieci mógł być odpowiedzią rosyjskich hakerów na przegłosowaną uchwałę, która ogłasza władze Federacji Rosyjskiej jako „reżim terrorystyczny”. Nikt, nawet marszałek Senatu nie wyklucza, że mogła to być albo jakaś zaplanowana strategia, albo po prostu przypadek. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Wojna sprzyja cyberatakom

Od momentu agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku faktycznie notowanych jest coraz więcej ataków zarówno w Polsce jak i w innych krajach zachodnich, o które podejrzewa się rosyjskich hakerów. I jak to zwykle bywa na wojnie, pojawiają się ataki i odpowiedzi na nich. Do historii przejdą z pewnością spektakularne działania odwetowe ukraińskich i europejskich hakerów, którzy np. włamali się na serwery rosyjskiej, reżimowej telewizji i ingerowali w treści, jakie pojawiały się na ekranach odbiorców. Chodzi np. o publikowanie informacji o rzeczywistych działaniach Kremla na Ukrainie, ludobójstwie oraz wysokich stratach, jakie ponosi strona rosyjska. 

Eksperci zalecają maksymalne zabezpieczanie swoich stron, profili w mediach społecznościowych oraz skrzynek mailowych. Warto, szczególnie teraz zainwestować w backup treści oraz strategicznych zasobów, jakimi dysponujemy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!