Poczta Polska ostrzega przed lekko zmodyfikowanymi adresami www

W internecie można spotkać domeny, które podszywają się pod Pocztę Polską, informuje Pocztowy Zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci (CERT PP). Oszuści tworzą zazwyczaj adresy podobne wizualnie do oryginału. Różnica polega zazwyczaj na literówce lub nieco zmienionej konstrukcji. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 października 2022

Poczta Polska ostrzega przed SMS-ami

Poczta Polska apeluje o przesyłanie na adres [email protected] wszelkich przypadków, w których otrzymamy sms lub e-mail z linkiem, łudząco przypominającym adres oficjalnej witryny Poczty Polskiej. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy w takie odnośniki. To oszustwo. 

Nim klikniemy w odnośnik, upewnijmy się, że nie budzi on naszych podejrzeń i zastrzeżeń – zarówno co do formy, jak i treści. Pamiętajmy także, że Poczta nigdy nie prosi o dosłanie pieniędzy czy danych osobowych przez wiadomości elektroniczne – poinformował w komunikacie spółki jej rzecznik prasowy, Daniel Witowski.

Fałszywe reklamy podszywające się pod Pocztę Polską

W ostatnim czasie, odnotowano pojawianie się reklam w sieci, a w szczególności w mediach społecznościowych, z których wynika, że Poczta Polska… okazyjnie sprzedaje nieodebrane przesyłki przez adresatów. To absolutna bzdura. Poczta nigdy nie prowadziła i nie prowadzi tego typu działalności. Kliknięcie w zamieszczony tam link, może spowodować, że na naszym urządzeniu zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie. 

 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oszuści wykorzystują również takie przynęty do wyłudzenia danych osobowych, a także środków finansowych. 

Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów w sieci? 

Poniżej cytujemy listę siedmiu wskazówek opracowanych przez zespół CERT Poczty Polskiej, które powinny ustrzec nas przed atakiem ze strony hakerów lub innych oszustów trudniących się przestępczością gospodarczą. 

  1. uważnie czytaj adresy stron przesyłanych zarówno w mailach jak i SMS’em; 

  2. nie klikaj w odnośniki otrzymane od nieznanych nadawców; 

  3. nigdy nie odpowiadaj na żądania podania danych personalnych, haseł i/lub loginów do kont; 

  4. uważaj na błędy w treściach odnośników (np. zamieniona kolejność liter lub podstawienie innych liter, cyfr), jeśli takie znajdziesz, prawdopodobnie jest do oszustwo; 

  5. niektóre linki dołączone do wiadomości od nieznanych nadawców mogą instalować niechciane złośliwe oprogramowanie; 

  6. używaj oprogramowania antywirusowego, sprawdzaj jego aktualność i instaluj aktualizacje oraz skanuj regularnie komputer; 

  7. regularnie zmieniaj hasła i dbaj o ich odpowiednią „siłę” nie używając haseł typu: 12345, QWERTY, imię, data urodzenia, Zima2022.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!