Dostałeś SMS z kuponem do Żabki? Uważaj, to nowy numer oszustów!

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega przed nową kampanią phishingową. Wielu Polaków otrzymało w ostatnich dniach wiadomość SMS z linkiem do odebrania kuponu za zakupy w sklepie Żabka. Odnośnik prowadzi do niebezpiecznej strony.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 listopada 2022

Kupon od Żabki przez SMS? Uważaj!

Jak wynika z informacji przekazanej przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują krótką wiadomość tekstową, która zawiera link z rzekomym kuponem na zakupy w Żabce. 

Wiadomo już, że link prowadzi do fałszywej strony internetowej, na której przestępcy próbują wyłudzić dane logowania do bankowości elektronicznej. Wszystko po to, by przejść od potencjalnych ofiar kontrolę nad kontem i wykraść znajdujące się na nim pieniądze. Policja apeluje o nieklikanie we wspomniany link. 

CBZC: Aresztowano seryjnego oszusta internetowegoCBZC: Aresztowano seryjnego oszusta internetowegoMartyna Kowalska

Nowy sposób cyberprzestępców

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zwraca uwagę, że podstęp ten to nowy sposób oszustów stosujących model działania nazywany phishingiem. W przeszłości mieliśmy do czynienia z podobnymi działaniami związanymi m.in. z informacjami o rzekomej niedopłacie rachunku za energię elektryczną, czy przesyłkę kurierską oczekującą na dostarczenie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Niestety pod tym względem wyobraźnia przestępców jest potężna. Jak pokazuje doświadczenie, często zmieniają oni scenariusz działań, by wprowadzić w błąd, a następnie okraść kolejnych konsumentów.

Baza danych złośliwych domen

CBZC informuje, że złośliwe domeny są na bieżąco umieszczane na oficjalnej liście CERT Polska. Pamiętajmy, że podejrzane wiadomości SMS można przekazać na udostępniony do tego celu przez CERT Polska numer 799 448 084. Wszelkie inne zagrożenia internetowe można także zgłosić za pomocą formularza znajdującego się na stronie: incydent.cert.pl”. 

ZDJĘCIE: CENTRALNE BIURO ZWALCZANIA CYBERPRZESTĘPCZOŚCI | CBZC.POLICJA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!