Złodzieje grasują na Facebooku. Nie daj się okraść w czasie zakupów!

To, że internet roi się od oszustów, to wiedza absolutnie powszechna. Wielu internautów jest jednak przekonanych, że ich ten problem nie dotknie. Boleśnie przekonały się o tym osoby polujące na niektóre okazje, publikowane w mediach społecznościowych. Przykładem może być Facebook. 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 października 2022

Niebezpieczne zakupy

Wymarzony telefon „jeszcze w folii” i na dodatek w bardzo promocyjnej cenie? Warto być wyczulonym, że takie ogłoszenia nie brzmią jak okazja, ale jak podstęp. I tej prostej zasady warto się trzymać, dokonując zakupów w internecie. Jak wiadomo, sieć pełna jest oszustów, którzy tylko czekają na brak czujności potencjalnych ofiar. 

Jeden z takich przypadków opisał niedawno na Twitterze Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF). 

Robisz zakupy na Facebooku? Uważaj

„Uważajcie podczas zakupów na portalu Facebook. Cyberprzestępcy zamieszczają fałszywe oferty i przesyłają linki prowadzące na niebezpieczne strony podszywające się pod bankowość elektroniczną, gdzie wyłudzają poświadczenia do logowania. Nie dajcie się okraść!” pisze na swoim profilu na Twitterze zespół CSIRT KNF

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" >Uważajcie podczas zakupów na portalu <a href="https://twitter.com/facebook?ref_src=twsrc%5Etfw">@facebook</a>! Cyberprzestępcy zamieszczają fałszywe oferty i przesyłają linki prowadzące na niebezpieczne strony podszywające się pod bankowość elektroniczną, gdzie wyłudzają poświadczenia do logowania.<br> <br>Nie dajcie się okraść! <a href="https://t.co/qFjVQrwveK">pic.twitter.com/qFjVQrwveK</a></p>&mdash; CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) <a href="https://twitter.com/CSIRT_KNF/status/1584877827182440448?ref_src=twsrc%5Etfw">October 25, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Mechanizm oszustwa na fałszywą ofertę

W tym wypadku przestępcy korzystają z klasycznej metody phishingu. Polega ona na tym, że potencjalna ofiara zachęcona do skorzystania z atrakcyjnej oferty sprzedaży klika w link do transakcji internetowej. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, działanie to polega na „podstawieniu” fałszywej strony do dokonywania płatności internetowych. Pozornie wszystko się na niej zgadza, np. logotyp banku, układ graficzny strony, styl czcionki itd. Niestety, w takich wypadkach strony tworzone przez oszustów są fałszywe. Przestępcy tylko czekają na wpisanie w odpowiednich polach formularza danych, takich jak login i hasło, a także inne dane uwierzytelniające transakcję. Następnie, posiadając już wszystkie potrzebne dane, dokonują włamania na konto ofiary i czyszczą je z pieniędzy.

Pamiętajmy. Ten problem nie dotyczy tylko Facebooka, ale także innych miejsc, w których zamieszczane są ogłoszenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!