Otwarcie konta z e-dowodem przez bankową aplikację. Gdzie można to zrobić?
rnW aplikacji mobilnej mBanku można otworzyć konto z e-dowodem. Bez konieczności logowania się do serwisu transakcyjnego.
- Mikołaj Frączak
- /
- 11 marca 2022
Rok temu mBank umożliwił otwarcie konta z wykorzystaniem e-dowodu, za pośrednictwem strony internetowej banku. Teraz, jako pierwszy w Polsce, daje taką możliwość także w swojej aplikacji mobilnej.
Jak otworzyć konto z e-dowodem?
Aby otworzyć konto z e-dowodem należy pobrać aplikację mobilną banku i wskazać datę wydania swojego dokumentu tożsamości. E-dowody funkcjonują od 4 marca 2019 r. Jeśli klient ma taki dowód, to aplikacja automatycznie wskaże mu ścieżkę otwarcia rachunku z jego wykorzystaniem. Następnie klient podaje numer CAN (znajdzie go na e-dowodzie) oraz PIN do e-dowodu. Jeżeli go nie pamięta nadal może otworzyć konto w aplikacji, ale bank poprosi, na dalszym etapie procesu, o zrobienie selfie i nagranie dwóch krótkich filmów z różnymi gestami.
Następnie klient przykłada dowód do telefonu (ważne by miał w smartfonie włączone NFC), a aplikacja automatycznie odczytuje dane z dokumentu. Potem wystarczy już tylko uzupełnić brakujące informacje we wniosku i zaakceptować warunki umowy o prowadzenie rachunku wpisując w aplikacji kod przesłany do klienta w SMS-ie. Konto jest aktywne natychmiast po zaakceptowaniu umowy.
Nowy sposób otwarcia rachunku możliwy jest dzięki wykorzystaniu technologii eDO App, której twórcą i właścicielem jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Obecnie z e-dowodów korzysta już ponad 7 mln osób.
Proces otwarcia rachunku przez e-dowód to kolejny sposób uruchomienia konta dostępny w bezpośrednio w aplikacji mobilnej mBanku. Od czerwca 2020 roku klienci mogą otworzyć rachunek w apce za pomocą selfie.
Jak usunąć konto na Facebooku?Michał Górecki
Czym jest e-dowód?
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.
Tym, co sprawia, że dowody wydawane od 4 marca są „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.
Dowód osobisty potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.
Jakie są możliwości dzięki wykorzystaniu e-dowodu?- e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty)- elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).
Od 7 listopada 2021 r. wydawane są nowe dowody osobiste z odciskami palców oraz z podpisem posiadacza dowodu osobistego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?