Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z agencją ochrony? Podpowiadamy

Coraz więcej przedsiębiorców i osób prywatnych decyduje się na skorzystanie z usług oferowanych przez agencje ochrony. To bez wątpienia dobry wybór, zwłaszcza że nowoczesne systemy pozwalają na znaczną redukcję kosztów. Na co zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy? Sprawdźmy! 

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 1 sierpnia 2022

Na czym polega ochrona obiektów? To nie zawsze ochrona fizyczna!

Zazwyczaj usługi świadczone przez firmy ochroniarskie kojarzą się z umundurowanymi pracownikami pełniącymi służby wartownicze lub patrolowe. Taki model pracy ma oczywiste wady. Przede wszystkim wiąże się z dużymi kosztami związanymi z koniecznością opłacania wynagrodzeń agentów.

Poza tym wpływa na poczucie prywatności ochranianych osób, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku ochraniania domów. Agencje ochrony coraz częściej stawiają jednak na systemy elektroniczne opierające się na monitoringu wizyjnym. Dzięki temu udaje się zwiększyć poziom bezpieczeństwa, jednocześnie redukując niezbędne nakłady finansowe.

Elektroniczna ochrona domu i firmy

Ochrona elektroniczna bazuje na monitoringu wizyjnym, jednak to nie wszystko. Aby była efektywna, musi być częścią zdecydowanie większego systemu pozwalającego na inteligentne rozpoznawanie zagrożeń i przeciwdziałanie im. Na takiej zasadzie działają najnowocześniejsze podmioty, takie jak agencja ochrony DeltaPrime.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Rozwiązaniom elektronicznym towarzyszy także komponent ludzki. Po przesłaniu odpowiedniej klatki zawierającej potencjalne naruszenie do centrum monitoringu to operator musi we właściwy sposób je ocenić oraz podjąć dalsze kroki.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Jeszcze zanim zdecydujesz się nawiązać współpracę z wybraną firmą ochroniarską, ustal kilka najważniejszych zasad jej działania. Pomoże Ci to zachować pewność, że obiekt będzie bezpieczny niezależnie od okoliczności. W przypadku elektronicznej ochrony domu lub firmy dowiedz się przede wszystkim, czy:

  • Umowa dotyczy ochrony czy monitorowania odebranych sygnałów,
  • Musisz zakupić system monitoringu, czy może być on wydzierżawiony,
  • W umowie w wyraźny sposób opisano procedury postępowania w przypadku wykrycia potencjalnych zagrożeń,
  • Kiedy i na jakich warunkach operator dysponuje podglądem kamer,
  • Jak wygląda scenariusz działania w przypadku stwierdzenia incydentu,
  • Systemy ochrony zapewniają alternatywne sposoby zasilania i przesyłu informacji w przypadku wystąpienia awarii,
  • Ustalono odpowiedzialność za niewłaściwe działanie lub konfigurację systemu,
  • Kto i na jakich zasadach zapewnia ochronę w przypadku przerwy w działaniu systemu,
  • Wykorzystywane rozwiązania są bezpieczne pod względem zagrożeń sieciowych, a obraz nie będzie przetwarzany przez podmioty poza granicami kraju,
  • Podana cena uwzględnia również konserwację systemu,
  • Nie występują w niej zapisy wprowadzające ukryte koszty (np. za przeprowadzenie wideoweryfikacji lub interwencję),
  • Serwis agencji ochrony jest do Twojej dyspozycji przez cały czas.

Ile kosztuje ochrona domu lub firmy?

Olbrzymią zaletą ochrony elektronicznej jest możliwość jej zastosowania w dowolnym obiekcie. Bardzo często korzystają z niej małe i średnie, a także duże przedsiębiorstwa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sięgnąć po możliwości systemu także w przypadku prywatnego domu. Z jakimi kosztami wiąże się zapewnienie bezpieczeństwa?

Wiele zależy od oferty, jaką proponuje konkretna firma ochroniarska. Cennik podmiotów zajmujących się ochroną fizyczną będzie zawierał zdecydowanie wyższe wartości, a aż 90% kosztów generują wynagrodzenia pracowników. Jeżeli wybierzesz ochronę elektroniczną, uda się osiągnąć oszczędności sięgające nawet 80%. Nie musisz przy tym inwestować w system, w tym kamery monitoringu wizyjnego. Można je również rozliczyć w ramach opłacanego abonamentu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!