Handel danymi o kobietach ciężarnych kwitnie. Nikt tego nie pilnuje?

Bazy danych o kobietach, które są w ciąży mogą być bardzo atrakcyjnym towarem. Amerykanie „namierzyli” przynajmniej kilka firm, które bez kłopotów udostępniają takie dane, każdemu kto o nie poprosi… i zapłaci.

  • Michał Górecki
  • /
  • 2 sierpnia 2022

Dane osobowe — ochrona

Amerykański serwis technologiczny Gizmodo pisze o procederze, który polega na udostępnianiu danych o kobietach ciężarnych. Informacje takie mają ogromną wartość biznesową. Wystarczy przypomnieć, że w 2012 roku amerykańskie media pisały o sieci sklepów Target, które na podstawie określonego algorytmu zakupowego, była w stanie przewidzieć, która z klientek jest lub niedługo może być w ciąży. Skandal rozpętał się po tym, gdy firma wysłała kupony zniżkowe na łóżeczka dziecięce,  a te dostały się do niczego nieświadomego jeszcze ojca dziewczyny.

Kiedy aplikacja, jaką pobraliśmy na telefon z sieci, powinna wzbudzać nasze wątpliwości?Kiedy aplikacja, jaką pobraliśmy na telefon z sieci, powinna wzbudzać nasze wątpliwości?Mikołaj Frączak


Według serwisu Gizmodo w Stanach Zjednoczonych jest ponad 32 różnych brokerów, którzy udostępniają dane prawie 3 miliardów ludzi określanych jako "aktywnie w ciąży" lub "kupujących produkty dla kobiet w ciąży ". Również na rynku: dane dotyczące 478 milionów profili klientów oznaczonych jako "zainteresowane ciążą" lub "zamierzające zajść w ciążę". Ceny za dotarcie do takich osób wahają się od 49 centów do 2,25 dolara za użytkownika.

Jak kupić dane kobiet w ciąży?

Jak udało się ustalić, część osób sama przekazywała dane o swoim stanie zdrowia. Jednak w przypadku sporej grupy firm, informacja o ciąży została wygenerowana na podstawie specjalnych algorytmów i uzyskania bez zgody zainteresowanej kobiety. Śledztwo serwisu wskazało, ze w przypadku wielu firm nie można było nawet stwierdzić, w jaki sposób weszli w posiadanie danych o ciąży. Jedna z firm AlikeAudience katalogowała dane dotyczące geolokalizacji, rejestrowania się w określonych miejscach, a także w ramach współpracy z operatorem kart płatniczych Mastercard, porównywała to z zakupami odpowiednich produktów.

Marka Quotient wystawiła do oferty dane prawie 10 mln użytkowników, którzy kupili testy ciążowe, a także prawie milion użytkowniczek, kupujących środki antykoncepcyjne.

Takie dane mogą być szczególnie interesujące dla klinik aborcyjnych. Takie dane są też łakomym kąskiem dla organów ścigania. Szczególnie po ostatnich zmianach w prawie zakazujących aborcji. Wystarczy bowiem odpowiednia kwota pieniędzy, a pełna baza danych wędruje do każdego, kto zapłaci. Brokerzy danych dementują jednak pogłoski, że udostępniają dane użytkowników organom ścigania. Mało tego. Dane opierają się w większości na geolokalizacji bez wskazywania konkretnych danych zdrowotnych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Amerykańskie służby od lat ścigają brokerów danych i aplikacji. Chodzi głównie o niewłaściwe zabezpieczenie danych albo wręcz sprzedaż danych użytkowników. Niedawno wyszło na jaw, że Coinbase, marka powiązana z kryptowalutami, sprzedawał dane o użytkownikach handlujących kryptowalutami amerykańskim służbom imigracyjnym i celnym.

Ochrona danych osobowych

Coraz ostrzejsze prawo w zakresie ochrony danych osobowych powoduje, że takie dane pozyskiwać jest znacznie trudniej. Większość aplikacji obecnie nie uzyskuje już dostępu do lokalizacji przez cały czas ich użytkowania.

Dane o nielegalnych aborcjach

Aktualnie doszło do sytuacji, gdzie najbardziej wrażliwe i prywatne informacje związane ze zdrowiem są na sprzedaż temu, kto zaoferuje najwyższą cen. Mimo to nie jest jasne, w jakim stopniu policja amerykańska będzie korzystać z tych zbiorów danych. Nie udało się potwierdzić, by organy ściągania próbowały uzyskać dane o nielegalnie przeprowadzonych aborcjach lub kobietach, które zaszły w ciąże od dostawców takich danych.

Zdaniem ekspertów, policji często wystarczy jednak informacja o lokalizacji konkretnego obywatela. Jeśli otrzymają wiadomość, że podejrzany przebywa w miejscu, gdzie dokonuje się nielegalnej aborcji, może to być dla nich interesujący trop.

Zdarzały się już też przypadki aktywistów antyaborcyjnych, którzy wykorzystywali dane, aby przeforsować swój program na kobietach w ciąży. Podaje się tu przypadek agencji reklamowej w Massachusetts, która wykorzystała technologię geolokalizacji do kierowania reklam antyaborcyjnych do kobiet w klinikach Planned Parenthood i okolicach kilka lat temu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!