Nadchodzi upadek NFT? Wartość rynku niknie w oczach

Czy to koniec niewymienialnych tokenów i inwestycji w cyfrowe dobre za miliony dolarów? Tego nie wiemy ale rynek się kurczy. Czyżby inwestorzy zauważyli, że mamy do czynienia z bańką inwestycyjną lub co gorzej, spekulacją?

  • Michał Górecki
  • /
  • 5 maja 2022

Rynek NFT upada

Tak przynajmniej twierdzi Wall Street Journal, a opiera się na danych serwisu NonFungible. Jak informuje WSJ sprzedaż niepodlegających wymianie tokenów (NFT) spadła w tym tygodniu do średniej dziennej ok. 19 tysięcy, co stanowi 92 proc. spadek w porównaniu ze szczytem wynoszącym około 225 000 we wrześniu.

Liczba aktywnych portfeli na rynku NFT spadła w zeszłym tygodniu o 88 proc. do około 14 tysięcy z najwyższego poziomu 119 tysięcy w listopadzie. Nie wiadomo co jest powodem tak niewielkiego zainteresowania sprzedażą. To że rynek się nasycił produktami NFT to oczywiście jedna z możliwości. Dodatkowo NFT miał być swoistym kluczem czy nawet paliwem do metaverse, a tymczasem metaświat budowany jest na razie powoli. Z drugiej strony zainteresowanie NFT może się zmniejszać, ponieważ coraz więcej tokenów dotyczy bardzo prozaicznych przedmiotów czy działań.

Sprzedaż pierwszego wiersza czy melodii znanego muzyka to jednak coś bardziej namacalnego niż wirtualny fragment myśli influencerek. Świat zalały miliony artefaktów NFT, nie wszyscy są nimi zainteresowani. Ich jakość spada, a pomysł na nie już nie jest taki ciekawy.

NFT na Instagramie – okazja do zarobku?

Meta w najbliższym czasie planuje wprowadzić NFT na Instagram. Założyciel Facebooka nie przedstawił wielu szczegółów, ale podkreślił, że integracja niezamiennych tokenów z aplikacją do udostępniania zdjęć i filmów, to jedno z wyzwań przed którym stoi jego firma.

– Publikacja filmów, grafik i zdjęć dość dobrze współgra z możliwościami jakie daje NFT, a połączenie technologii opartej na blockchain z Instagramem wydaje się dość naturalnym procesem. Nadal jednak nie jest do końca jasne, co oznaczałaby obecność NFT na Instagramie. Czy można będzie sprzedać popularny post jako NFT? A może Meta pójdzie nieco dalej i udostępni opcję tworzenia cyfrowych biletów wstępu do wydarzeń, a zatem będzie okazją do zwiększenia możliwości zarobkowania w tym medium społecznościowym – zastanawia się Bartosz Bilicki założyciel i CEO startupu SmartVerum, który tokenizuje sztukę i tworzy „artystyczny” metaverse.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Tokeny NFT pozwalają kupować i sprzedawać własność unikalnych cyfrowych przedmiotów i śledzić, kto jest ich właścicielem, korzystając z technologii blockchain. NFT oznacza „niezamienny token” i technicznie może zawierać wszystko to, co jest cyfrowe — w tym rysunki, animowane GIF-y, piosenki lub elementy w grach wideo.

Czym jest cyfrowy token NFT

NFT to nic innego, jak certyfikat posiadania określonego produktu, dobra bądź udziału. Certyfikat jest autentyczny, może być wydrukowany lub podpisany. Podobnie jak jego wartość, wyrażona w złotówkach, dolarach czy bitcoinach. Natomiast produkt jaki reprezentuje zazwyczaj jest wirtualny, nierzadko w wersji cyfrowej. Tokeny NFT mogą mieć pokrycie w fizycznym produkcie, lub być tylko wirtualnym zapisem. Ten pierwszy typ nie budzi żadnych kontrowersji, ponieważ jest swoistym certyfikatem posiadania określonego produktu, dobra bądź udziału. Zabezpieczenie typu blockchain zapewnia bezpieczeństwo i utrzymanie prawa do NFT, zaś za jego wartość odpowiada rynek.

Źródło: własne, SmartVerum, WSJ

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!