Certyfikat ISO 22000 (HACCP). Jak go zdobyć?
HACCP to kluczowa sprawa dla wszystkich przedsiębiorstw, które działają w szeroko rozumianej branży gastronomicznej i spożywczej. Od 1 maja 2004 roku jest on w Polsce obowiązkowy. Jak zdobyć certyfikat HACCP?
- Anna Malinowska
- /
- 17 marca 2021
Certyfikat ISO 22000 (HACCP) — jak go uzyskać?
Każda działalność, która opiera się o branżę spożywczą, musi mieć taki certyfikat. Składa się na niego wiele czynników, pośród których najważniejszy jest dokładnie opisany schemat działania, jasno określone zasady zarządzania i dystrybuowania żywnością oraz analiza zagrożeń.
Warto pamiętać też o poświęceniu odpowiednio dużej uwagi technologii wytwarzania. W naszym kraju produkcja żywności jest uregulowana bardzo precyzyjnie, co ma na celu ochronę społeczeństwa i trzeba przyznać, że ustawodawca ma w tym ujęciu bardzo dużo racji.
Protokół HACCP to w pewnym sensie odpowiedź na pytanie o co, co trzeba robić, gdy coś pójdzie nie tak. Żadna firma nie działa idealnie i wszędzie mogą zdarzyć się niedopatrzenia. W tak wrażliwej branży, jak żywność spożywcza, warto być na nie przygotowanym.
Firma powinna jasno zdefiniować zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi. Czasem problematyczne mogą być środki chemiczne, a kiedy indziej takie, za jakie bezpośrednio będą odpowiadać na przykład osoby pracujące na taśmie. Przykładem takiego zagrożenia może być nawet włos w hermetycznie zamkniętym opakowaniu.
Na czym opiera się HACCP?
Kluczowym elementem jest oczywiście czynnik nadzoru. Pracodawca i osoby przez niego wyznaczone, które określa się mianem zespołu wdrożeniowego HACCP, muszą wiedzieć, w jaki sposób egzekwować zasady odpowiedniego postępowania w firmie.
Gdy mamy już przygotowaną dokumentację i wybraliśmy jednostkę certyfikującą, pozostaje czekać na audyt wstępny. Audytor sprawdzi wszystkie zgromadzone przez nas dane, wskaże ewentualne braki i zażąda dostarczenia wybranych dokumentów.
Po analizie stopnia wdrożenia ISO 22000 przyjdzie czas na właściwy audyt. To właśnie ten moment, kiedy osoba kontrolująca przekona się, czy opisane na papierze procesy działają też w praktyce. Jeśli wszytko pójdzie zgodnie z planem, to otrzymamy certyfikat HACCP.
Będzie on ważny przez trzy lata. Warto pamiętać też o tym, że co rok będziemy musieli przejść audyty kontrolne, by wykazać, że wszystkie niedociągnięcia zostały usunięte oraz że działamy w pełni zgodnie z wytycznymi, jakie wprowadza standard HACCP. Po tym czasie firmy muszą poddać się pełnej procedurze recertyfikacji.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Co jeszcze warto wiedzieć o certyfikacie ISO 22000?
Warto zwrócić uwagę na wyrażenie w dokumentacji działań usprawniających. Trwająca właśnie pandemia koronawirusa zmusiła wiele firm do pracy w zupełnie nowej rzeczywistości. Byłoby dobrze, gdyby HACCP jasno odpowiadał na takie pytania jak to, w jaki sposób pracować w sytuacji, gdy w firmie z różnych przyczyn będzie obecna tylko część załogi.
Pracownicy muszą wiedzieć, kto wtedy bierze na siebie dodatkowe zadania i w jaki sposób powinien się z nich wywiązać. Dokumentacja HACCP nie powinna być tylko i wyłącznie zbiorem pochwał pod naszym adresem. Warto gromadzić tam uwagi krytyczne, które pozwolą w przyszłości jeszcze bardziej usprawnić działalność firmy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?