Opłata mocowa. Kto musi ją płacić?

Opłata mocowa już od momentu wejścia w życie wzbudza wiele emocji. Zdaniem części osób jest to po prostu kolejna danina publiczna. Nie brakuje też osób, które twierdzą, że jest to wsparcie dla sektora energetycznego w Polsce. Czym jest opłata mocowa i kto musi ją zapłacić?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 marca 2021

Kto musi płacić opłatę mocową?

Jest to nowa danina, która weszła w życie od 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z założeniem ustawodawcy jest to odpowiedź na ryzyko wystąpienia w gospodarce deficytu energetycznego. Ilość elektrowni i moc, jaką one produkują, jest skończona, a jednocześnie wciąż przybywa urządzeń, które działają dzięki prądowi z gniazdka. Laptopy, komputery, smartfony czy konsole to tylko ułamek tej listy.

Opłata mocowa ma wesprzeć budowę elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, które w dalszej perspektywie czasowej mają odciążyć tradycyjne elektrownie, które na dziś dzień w całości bazują na paliwach kopalnych. Plany budowy atomu w Polsce wciąż wybiegają w dość daleką przyszłość, a opłata mocowa to próba odpowiedzi na pytanie o co, jak wesprzeć ten segment gospodarki narodowej tu i teraz. 

Ustawodawca podszedł do tej daniny w dość ciekawy sposób. Z jednej strony ma być ona ogłaszana zawsze w poprzedzającym roku budżetowym i powinna obowiązywać przez cały kolejny rok. Jeśli więc w 2021 roku URE wyda rekomendację, która zostanie zatwierdzona, to wysokość tej opłaty będzie obowiązywać przez cały 2022 rok kalendarzowy.

Kto zapłaci opłatę mocową?

Złożymy się na nią wszyscy. Dotyczy ona nie tylko firm, ale i osób prywatnych, które nie prowadzą działalności ani fundacji. W tym przypadku jej kwota będzie wyliczana na podstawie rocznego wyliczenia poboru energii. Najniższa stawka netto miesięcznie wynosi 1,87 PLN, a najwyższa to aż 10,46 złotych na miesiąc.

Zupełnie inne zasady dotyczą firm. Na 2021 rok przedsiębiorstwa zostały objęte dopłatą wynoszącą 0,0762 złotego netto za każdą kilowatogodzinę (kWh) przy założeniu, że ta została zużyta w tygodniu roboczym między 7 rano a 21:59. 

Mimo tego, że na pierwszy rzut oka kwota wygląda na nieznaczną, to jest ona dość wygórowana. Może ona stanowić sporą zagwozdkę dla działalności, które w swojej pracy wykorzystują dużo energii elektrycznej, a więc na przykład dla fabryk czy firm z sektora IT.

Mimo tego, że — zgodnie z założeniami ustawodawcy — intencja, jaka przyświecała przy wdrażaniu opłaty mocowej jest jak najbardziej słuszna, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość działalności w mniej lub bardziej zawoalowany sposób przerzuci jej wysokość na swoich klientów, co sprawia, że pośrednio dotknie ona zdecydowaną większość Polaków dwukrotnie. Po raz pierwszy, przy zużyciu prądu w gospodarstwie domowym, a po raz drugi przy zakupach wielu towarów i usług. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Alternatywy dla opłaty mocowej

Danina dotyczy poboru energii z sieci. Oznacza to, że firmy, które w porę zareagują i stworzą własne fermy fotowoltaiczne, mogą po części zrekompensować tę kwotę zieloną energią. Im większy będzie jej udział w łącznej puli zużytej mocy, tym mniej dotkliwa będzie opłata mocowa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!