Najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie IT

Bezpieczeństwo nowoczesnych urządzeń multimedialnych, które są połączone z globalną siecią danych to wielkie wyzwanie, przed którym stoi wiele firm z całego świata. Czy można wyodrębnić najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie IT?

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 maja 2021

Co wpływa na bezpieczeństwo IT?

Można do tego problemu podejść na wielu różnych płaszczyznach. Dużą rolę odgrywa oczywiście kwestia oprogramowania. Jeśli jest to komputer lub sieć komputerów, jakiej używamy w firmie, to do bezpieczeństwa trzeba podejść w możliwie jak najszerszy sposób.

Na pewno trzeba zainteresować się zasadami zarządzania siecią, a także wybrać odpowiedni firewall. Idealnym scenariuszem byłoby zatrudnienie pracownika, którego jedynym zadaniem będzie stałe monitorowanie potencjalnych zagrożeń i reagowanie na nie.

W takiej sytuacji zawsze warto pamiętać o tym, żeby była to osoba, która ma już pewne doświadczenie w branży IT. Rekomendowana jest nie tylko znajomość oprogramowania, ale i umiejętność zarządzania różnymi systemami operacyjnymi. 

Dobry serwer danych niekoniecznie musi być postawiony na platformie Microsoft Windows. Czasem o wiele lepszym wyborem jest Linux lub oprogramowanie z rodziny Unix. Aby jednak w pełni skonfigurować sieć na tych systemach operacyjnych, trzeba już dysponować pewną wiedzą.

Bezpieczna sieć nie ogranicza się do głównego komputera firmy

Warto pamiętać o tym, że powszechny dostęp do internetu skutkuje tym, że pracownik może wejść na dowolną stronę. Na przykład taką, jakiej adres ktoś wyśle nam w wiadomości e-mail. Jeśli będziemy mieli pecha, to może to być spreparowany link, który sparaliżuje firmową sieć lub doprowadzi do wycieku danych, które nie powinny wyciec poza miejsce pracy.

Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie każdego komputera w firmie. Powinno się zainstalować tam oprogramowanie antywirusowe, a także wprowadzić szereg ważnych zasad, które pomogą wypracować pracownikom odpowiednie nawyki. Na przykład nieotwieranie podejrzanych załączników z e-maila, zwłaszcza zaś z folderu SPAM.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie jest najsłabsze ogniwo w bezpieczeństwie IT?

Zdecydowanie jest nim użytkownik. Praktyka wielu firm pokazuje, że nawet idealnie zabezpieczona sieć może zostać złamana w wyniku prostego błędu ludzkiego. Czasem wystarczy podrzucony pendrive. Zaciekawiony użytkownik wczyta go na swoim komputerze i nawet nie będzie wiedział, że w międzyczasie zainstalował sieciowego robaka, który wykradnie z firmy najważniejsze hasła i dane. 

Doskonałym pomysłem, który zawsze warto wziąć pod uwagę, jest też kompleksowy audyt bezpieczeństwa w firmie. Pamiętajmy też o tym, by poświęcić odpowiednią uwagę nie tylko na bezpieczeństwo cyfrowe w biurze, ale i na magazynie czy w innych pomieszczeniach, jakie mamy w firmie.

Wbrew obiegowej opinii, wyciek danych może brać swój porządek nawet od źle skonfigurowanej drukarki sieciowej na magazynie, która w dłoniach sprawnie działającego hakera może stać się przepustką do spenetrowania całej struktury sieci i poznania jej tajemnic.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!